To know about the Oppo Reno16 (China) price in Bangladesh (Exp, ৳65,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Oppo was Exp. 25 May 2026 released a new smartphone Reno16 (China) in Bangladesh’s official market.
The latest update of Oppo Reno16 (China) Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Oppo Reno16 (China) with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Oppo Reno16 (China) is expected to be launched in this country in 25 May 2026.
| Name | Oppo Reno16 (China) |
| Market Status | Rumored |
| Price | BDT. 65,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 25 May 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Oppo Reno16 (China) price in Bangladesh is expected to be BDT. about 65,000. This is an 12GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Oppo Reno16 (China) which is expected to be available in Black, Purple, and White colors colors variants online stores and Oppo showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Oppo |
| Model | Reno16 (China) |
| Status | Rumored |
| Announced | Not announced yet |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Operating System | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.32 inches, 97.9 cm2 |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~460 ppi density |
| Display Protection | Reinforced glass |
| Features | 120Hz, 3840Hz PWM, HDR10+ |
| Multitouch |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Colors | Black, Purple, White |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
200 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 0.5µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.8, 85mm (telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 50 MP, f/2.0, 16mm, 116˚ (ultrawide), AF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Color spectrum sensor, HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 50 MP, f/2.0, 18mm, 100˚ (ultrawide), AF |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 6700 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
80W wired, 13.5W PD, 44W UFCS, 55W PPS Reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The Oppo Reno16 (China) is coming soon in Bangladesh Market.
A. Oppo Reno16 (China) price in Bangladesh is expected to be BDT. about 65,000.
A. Yes, Oppo Reno16 (China) has a 6700mAh Battery with 80W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.