To know about the Oppo Reno12 F price in Bangladesh (৳34,990) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Oppo was 10 Jul 2024 released a new smartphone Reno12 F in Bangladesh’s Official market.
| Pros | Cons |
| ✅ Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) chipset | ❌Missing FM Radio |
| ✅ Display Type AMOLED | ❌Missing 3.5mm jack |
| ✅ Fingerprint (Under display) | |
| ✅ 5000 mAh battery with 45W Fast Charging |
The Oppo released a new smartphone Reno12 F. It is a mid-range smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 14, upgradable to Android 15, ColorOS 15 operating system. The device sports a 6.67″ inch AMOLED capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio and a density of ~395 PPI. The phone comes with a 50+8+2 MP Triple primary camera with LED flash and a 32 MP selfie camera. You can record videos at 1080p resolution and @30fps. The Oppo Reno12 F has 8GB RAM and 256GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) processor with a Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) chipset. Connectivity options include 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, Bluetooth 5.3, A2DP, LE, aptX, USB Type-C, dual-band, etc. This phone comes with a non-removable Li-Poly (Lithium Polymer) 5000 mAh battery with 45W Fast Charging. Are you looking for the latest Oppo phones? Then visit Oppo Phones.
| Name | Oppo Reno12 F |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 34,990 (Official) |
| Launch Date | 10 Jul 2024 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |
Oppo Reno12 F Official price in Bangladesh starting at BDT. 34,990. The Oppo Reno12 F is available in Olive Green, and Amber Orange colors variants in online stores and Oppo showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Oppo |
| Model | Reno12 F |
| Status | Available |
| Price | Official (8GB+256GB) ৳34,990 | (12GB+256GB) ৳32,999 |
| Announced | 28 Jun 2024 |
| Released | 10 Jul 2024 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Operating System | Android 14, upgradable to Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~395 ppi density |
| Touch Screen | ~86.9% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Asahi Glass AGC DT-Star2 |
| Features | 120Hz, 600 nits (typ), 1200 nits (HMB), 2100 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 163.1 x 75.8 x 7.8 mm (6.42 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| Colors | Olive Green, Amber Orange |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | microSDXC |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 32 MP, f/2.4, 22mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Features | Panorama |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
45W wired, PD2.0 Reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. Yes, currently Oppo Reno12 F is officially available in Bangladesh.
A. Oppo Reno12 F price in Bangladesh is Tk. 34,990 (Official).
A. Yes, Oppo Reno12 F has a 5000mAh Battery with 45W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.