To know about the Vivo X300 FE price in Bangladesh (৳95,000) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Vivo was 16 Apr 2026 released a new smartphone X300 FE in Bangladesh’s Unofficial market.
| Pros | Cons |
| ✅ Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) chipset | ❌Missing FM Radio |
| ✅ Display Type AMOLED | |
| ✅ Fingerprint (Under display) | |
| ✅ 6500 mAh battery with 90W Fast Charging |
The Vivo released a new smartphone X300 FE. It is a Flagship smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 16, up to 5 major Android upgrades, OriginOS 6 operating system. The device sports a 6.31″ inch AMOLED capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1216 x 2640 pixels, 19.5:9 ratio aspect and a density of ~460 PPI. The phone comes with a 50+50+8 MP Triple primary camera with LED flash and a 50 MP selfie camera. You can record videos at 8K resolution and @30fps. The Vivo X300 FE has 12GB RAM and 256GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (2×3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6×3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) processor with a Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) chipset. Connectivity options include 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC, Bluetooth 6.0, A2DP, LE, USB Type-C 2.0, dual-band, etc. This phone comes with a non-removable Li-Ion (Lithium Ion) 6500 mAh battery with 90W Fast Charging. Are you looking for the latest Vivo phones? Then visit Vivo Phones.
| Name | Vivo X300 FE |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 95,000 (Unofficial) |
| Launch Date | 16 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Vivo X300 FE price in Bangladesh starting at BDT. 95,000 (Unofficial). The Vivo X300 FE is available in Moonlight White, Cool Purple and Graphite Black colors variants in online stores and Vivo showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Vivo |
| Model | X300 FE |
| Status | Available |
| Price | Unofficial (12GB+256GB) IND ৳95,000 |
| Announced | Apr 2026 |
| Released | 16 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66, 71 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 75, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time), IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Operating System | Android 16, up to 5 major Android upgrades, OriginOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 829 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.31 inches, 97.6 cm2 |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~460 ppi density |
| Touch Screen | ~90.2% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz, 2160Hz PWM, HDR10+, 5000 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 150.8 x 71.8 x 8.2 mm (5.94 x 2.83 x 0.32 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| Colors | Moonlight White, Cool Purple, Graphite Black |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame, glass back |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 50 MP, f/2.7, 70mm (periscope telephoto), 1/1.95", PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 110˚ (ultrawide), 1/4.0" |
| Autofocus | |
| Flash | Multi-focus LED flash |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Resolution | 8K@30fps |
| Resolution | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.76", AF |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 6500 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
90W wired, PD 40W wireless Reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. Yes, currently Vivo X300 FE is Unofficially available in Bangladesh.
A. Vivo X300 FE price in Bangladesh is Tk. 95,000 (Unofficial).
A. Yes, Vivo X300 FE has a 6500mAh Battery with 90W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.