To know about the Google Pixel 9 Pro Fold price in Bangladesh (৳1,80,000) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Google was 04 Sep 2024 released a new smartphone Pixel 9 Pro Fold in Bangladesh’s Unofficial market.
| Pros | Cons |
| ✅ Google Tensor G4 (4 nm) chipset | ❌Missing Infrared |
| ✅ Display Type Foldable LTPO OLED | ❌Missing 3.5mm jack |
| ✅ Fingerprint (Side-mounted) | |
| ✅ 4650 mAh battery with 21W Fast Charging |
The Google released a new smartphone Pixel 9 Pro Fold. It is a Flagship smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 14, upgradable to Android 16, up to 7 major Android upgrades operating system. The device sports a 8.0″ inch Foldable LTPO OLED capacitive touchscreen display having a screen resolution of 2076 x 2152 pixels, 1:1 ratio aspect and a density of ~373 PPI. The phone comes with a 48+10.8+10.5 MP Triple primary camera with LED flash and a 10 MP selfie camera. You can record videos at 4K resolution and @60fps. The Google Pixel 9 Pro Fold has 16GB RAM and 256GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (1×3.1 GHz Cortex-X4 & 3×2.6 GHz Cortex-A720 & 4×1.92 GHz Cortex-A520) processor with a Google Tensor G4 (4 nm) chipset. Connectivity options include 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC, Bluetooth 5.3, A2DP, LE, aptX HD, USB Type-C 3.2, tri-band, etc. This phone comes with a non-removable Li-Poly (Lithium Polymer) 4650 mAh battery with 21W Fast Charging. Are you looking for the latest Google phones? Then visit Google Phones.
| Name | Google Pixel 9 Pro Fold |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 1,80,000 (Unofficial) |
| Launch Date | 04 Sep 2024 |
| Variant | RAM: 16GB + ROM: 256GB |
Google Pixel 9 Pro Fold price in Bangladesh starting at BDT. 1,80,000 (Unofficial). The Google Pixel 9 Pro Fold is available in Obsidian and Porcelain colors variants in online stores and Google showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | |
| Model | Pixel 9 Pro Fold |
| Status | Available |
| Price | Unofficial (16GB+256GB) ৳1,80,000 | (16GB+512GB) ৳2,30,000 |
| Announced | Aug 2024 |
| Released | 04 Sep 2024 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 75, 76, 77, 78, 79, 257, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + eSI, MIPX8 water resistant |
| Operating System | Android 14, upgradable to Android 16, up to 7 major Android upgrades |
| Chipset | Google Tensor G4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-X4 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.92 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Mali-G715 MC7 |
| Display Type | Foldable LTPO OLED |
| Size | 8.0 inches, 207.4 cm2 |
| Resolution | 2076 x 2152 pixels, 1:1 ratio |
| Pixel Density | ~373 ppi density |
| Touch Screen | ~89.0% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz, HDR10+, 1600 nits (HBM), 2700 nits (peak) |
| Secondary Display | OLED, 120Hz, HDR, Corning Gorilla Glass Victus 2 6.3 inches, 1080 x 2424 pixels, 20:9 ratio, 422 ppi 1800 nits (HBM), 2700 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | Unfolded: 155.2 x 150.2 x 5.1 mm Folded: 155.2 x 77.1 x 10.5 mm |
| Weight | 257 g (9.07 oz) |
| Colors | Obsidian, Porcelain |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Internal Storage | 256/512GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 16GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
48 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 10.8 MP, f/3.1, 112mm (telephoto), 1/3.2", dual pixel PDAF, OIS, 5x optical zoom 10.5 MP, f/2.2, 127˚ (ultrawide), 1/3.4", PDAF |
| Autofocus | |
| Flash | Multi-zone Laser AF, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take, Zoom Enhance |
| Features | LED flash |
| Video Resolution | 4K@60fps |
| Resolution |
10 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.94", PDAF Cover camera: 10 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.94", PDAF |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@60fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4650 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
21W wired 7.5W wireless Bypass charging |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | US |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. Yes, currently Google Pixel 9 Pro Fold is Unofficially available in Bangladesh.
A. Google Pixel 9 Pro Fold price in Bangladesh is Tk. 1,80,000 (Unofficial).
A. Yes, Google Pixel 9 Pro Fold has a 4650mAh Battery with 21W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.