To know about the Motorola Moto G Power (2026) price in Bangladesh (Exp, ৳40,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Motorola was Exp. 16 Dec 2025 released a new smartphone Moto G Power (2026) in Bangladesh’s official market.
The latest update of Motorola Moto G Power (2026) Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Motorola Moto G Power (2026) with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Motorola Moto G Power (2026) is expected to be launched in this country in Dec 2025.
| Name | Motorola Moto G Power (2026) |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 40,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 16 Dec 2025 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |
Motorola Moto G Power (2026) price in Bangladesh is expected to be BDT. about 40,000. This is an 8GB of RAM and 128GB of internal storage base variant of Motorola Moto G Power (2026) which is expected to be available in Pantone: Evening Blue, and Pure Cashmere colors variants online stores and Motorola showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Motorola |
| Model | Moto G Power (2026) |
| Status | Coming Soon |
| Announced | Dec 2025 |
| Released | Exp. 16 Dec 2025 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 |
| 5G Network | 2, 5, 7, 12, 14, 25, 26, 29, 30, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + eSIM, IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Operating System | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.8 inches, 110.9 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels |
| Pixel Density | ~387 ppi density |
| Touch Screen | ~86.3% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Features | 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Multitouch |
| Dimensions | 166.6 x 77.1 x 8.7 mm (6.56 x 3.04 x 0.34 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Colors | Pantone: Evening Blue, Pure Cashmere |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), silicone polymer (eco leather) back, plastic frame |
| Internal Storage | 128GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.88", 0.61µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 119˚ 13mm (ultrawide), 1.12µm, AF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 32 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5200 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 30W wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | USA |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Motorola Moto G Power (2026) is coming soon in Bangladesh Market.
A. Motorola Moto G Power (2026) price in Bangladesh is expected to be BDT. about 40,000.
A. Yes, Motorola Moto G Power (2026) has a 5200mAh Battery with 30W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.