To know about the Motorola Moto G Power (2024) price in Bangladesh (Exp, ৳35,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Motorola was Exp. 22 Mar 2024 released a new smartphone Moto G Power (2024) in Bangladesh’s official market.
The latest update of Motorola Moto G Power (2024) Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Motorola Moto G Power (2024) with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Motorola Moto G Power (2024) is expected to be launched in this country in Mar 2024.
| Name | Motorola Moto G Power (2024) |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 35,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 22 Mar 2024 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |
Motorola Moto G Power (2024) price in Bangladesh is expected to be BDT. about 35,000. This is an 8GB of RAM and 128GB of internal storage base variant of Motorola Moto G Power (2024) which is expected to be available in Midnight Blue, and Pale Lilac colors variants online stores and Motorola showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Motorola |
| Model | Moto G Power (2024) |
| Status | Coming Soon |
| Announced | Mar 2024 |
| Released | Exp. 22 Mar 2024 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 |
| 5G Network | 2, 5, 7, 12, 14, 25, 26, 29, 30, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + eSIM Water-repellent design |
| Operating System | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~393 ppi density |
| Touch Screen | ~84.8% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz |
| Multitouch |
| Dimensions | 167.2 x 76.4 x 8.5 mm (6.58 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| Colors | Midnight Blue, Pale Lilac |
| Build | Glass front, silicone polymer back (eco leather), plastic frame |
| Internal Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, (wide), 0.64µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1.12µm, AF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 16 MP, f/2.4, (wide), 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
30W wired 15W wireless |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | USA |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Motorola Moto G Power (2024) is coming soon in Bangladesh Market.
A. Motorola Moto G Power (2024) price in Bangladesh is expected to be BDT. about 35,000.
A. Yes, Motorola Moto G Power (2024) has a 5000mAh Battery with 30W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.