To know about the Motorola Moto G87 price in Bangladesh (Exp, ৳30,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Motorola was Exp. 29 Apr 2026 released a new smartphone Moto G87 in Bangladesh’s official market.
The latest update of Motorola Moto G87 Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Motorola Moto G87 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Motorola Moto G87 is expected to be launched in this country in Apr 2026.
| Name | Motorola Moto G87 |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 30,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 29 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |
Motorola Moto G87 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 30,000. This is an 8GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Motorola Moto G87 which is expected to be available in Pantone: Overture, and Blue Atoll colors variants online stores and Motorola showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Motorola |
| Model | Moto G87 |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 29 Apr 2026 |
| Released | Exp. 29 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - International |
| 4G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 71 - EMEA & AP |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 71, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - EMEA & AP |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM, IP66/IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Operating System | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.78 inches, 112.4 cm2 |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~450 ppi density |
| Touch Screen | ~88.4% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Features | 120Hz, HDR, 5000 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 164.5 x 77.3 x 7.3 mm (6.48 x 3.04 x 0.29 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Colors | Pantone: Overture, Blue Atoll |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
200 MP, f/1.8(wide), 0.5µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1.12µm |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 1440p @30fps, 2560×1440 pixels |
| Resolution | 32 MP, f/2.2 |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 1440p @30fps, 2560×1440 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect support |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5200 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 30W wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | USA |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The Motorola Moto G87 is coming soon in Bangladesh Market.
A. Motorola Moto G87 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 30,000.
A. Yes, Motorola Moto G87 has a 5200mAh Battery with 30W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.