To know about the Vivo Y600 Pro price in Bangladesh (Exp, ৳35,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Vivo was Exp. 27 Apr 2026 released a new smartphone Y600 Pro in Bangladesh’s official market.
The latest update of Vivo Y600 Pro Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Vivo Y600 Pro with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Vivo Y600 Pro is expected to be launched in this country in Apr 2026.
| Name | Vivo Y600 Pro |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 35,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 27 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |
Vivo Y600 Pro price in Bangladesh is expected to be BDT. about 35,000. This is an 8GB of RAM and 128GB of internal storage base variant of Vivo Y600 Pro which is expected to be available in Black, Blue, Gold, and Violet colors variants online stores and Vivo showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Vivo |
| Model | Y600 Pro |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 27 Apr 2026 |
| Released | Exp. 27 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 24 hours) |
| Operating System | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300e (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.83 inches, 112.6 cm2 |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~450 ppi density |
| Touch Screen | ~89.8% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz, 4320 PWM |
| Multitouch |
| Dimensions | 163.9 x 76.5 x 8.2 mm (6.45 x 3.01 x 0.32 in) |
| Weight | 221 g or 223 g (7.80 oz) |
| Colors | Black, Blue, Gold, Violet |
| Internal Storage | 128GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 32 MP, f/2.5, (wide) |
| Features | Panorama |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 10200 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
90W wired Reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The Vivo Y600 Pro is coming soon in Bangladesh Market.
A. Vivo Y600 Pro price in Bangladesh is expected to be BDT. about 35,000.
A. Yes, Vivo Y600 Pro has a 10200mAh Battery with 90W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.
I recently got my hands on the VIVO Y 600 Pro, sourced directly from China last week, and after using it for a few days, I must say I am highly impressed.
The standout feature for me has been the battery backup—it is absolutely phenomenal and easily gets me through heavy usage without any anxiety. Combined with its incredibly fast CPU speed, multitasking and daily tasks feel buttery smooth with zero lag.
Overall, considering the build, top-tier performance, and outstanding battery life, this phone offers an amazing user experience. Truly a solid and satisfying purchase!