To know about the Vivo T5x price in Bangladesh (৳30,500) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Vivo was 17 Mar 2026 released a new smartphone T5x in Bangladesh’s Unofficial market.
| Pros | Cons |
| ✅ Mediatek Dimensity 7400 Turbo (4 nm) chipset | ❌Missing FM Radio |
| ✅ Display Type IPS LCD | ❌Missing NFC |
| ✅ Fingerprint (Side-mounted) | |
| ✅ 7200 mAh battery with 44W Fast Charging |
The Vivo released a new smartphone T5x. It is a mid-range smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 16, OriginOS 6 operating system. The device sports a 6.76″ inch IPS LCD capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1080 x 2344 pixels, 19.5:9 ratio aspect and a density of ~382 PPI. The phone comes with a 50+2 MP Dual primary camera with LED flash and a 8 MP selfie camera. You can record videos at 4K resolution and @30fps. The Vivo T5x has 8GB RAM and 128GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) processor with a Mediatek Dimensity 7400 Turbo (4 nm) chipset. Connectivity options include 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS, Bluetooth 5.4, A2DP, LE, USB Type-C 2.0, dual-band, etc. This phone comes with a non-removable Li-Ion (Lithium Ion) 7200 mAh battery with 44W Fast Charging. Are you looking for the latest Vivo phones? Then visit Vivo Phones.
| Name | Vivo T5x |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 30,500 (Unofficial) |
| Launch Date | 17 Mar 2026 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |
Vivo T5x price in Bangladesh starting at BDT. 30,500 (Unofficial). The Vivo T5x is available in Prismatic Green and Titan Black colors variants in online stores and Vivo showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Vivo |
| Model | T5x |
| Status | Available |
| Price | Unofficial (8GB+128GB) IND ৳30,500 |
| Announced | 17 Mar 2026 |
| Released | 17 Mar 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Operating System | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Turbo (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.76 inches, 112.1 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2344 pixels, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | ~382 ppi density |
| Touch Screen | ~85.8% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz, 1200 nits (HBM) |
| Multitouch |
| Dimensions | 166.6 x 78.4 x 8.4 mm (6.56 x 3.09 x 0.33 in) |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Colors | Cyber Green, Star Silver |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Internal Storage | 128GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, (wide), 1/2.93", PDAF 2 MP |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 32 MP, f/2.45, (wide) |
| Video Resolution | 4K@60fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7200 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
44W wired, 50% in 43 min Reverse wired Bypass Charging |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. Yes, currently Vivo T5x is Unofficially available in Bangladesh.
A. Vivo T5x price in Bangladesh is Tk. 30,500 (Unofficial).
A. Yes, Vivo T5x has a 7200mAh Battery with 44W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.