To know about the Samsung Galaxy S27 price in Bangladesh (Exp, ৳1,40,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Samsung was Exp. Mar 2027 released a new smartphone Galaxy S27 in Bangladesh’s official market.
The latest update of Samsung Galaxy S27 Price in Bangladesh 2025. Check full specs of Samsung Galaxy S27 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Samsung Galaxy S27 is expected to be launched in this country in Mar 2027.
| Name | Samsung Galaxy S27 |
| Market Status | Rumored |
| Price | BDT. 1,40,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. Mar 2027 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Samsung Galaxy S27 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 1,40,000. This is an 12GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Samsung Galaxy S27 which is expected to be available in Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, and Pink Gold color variants online stores and Samsung showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Samsung |
| Model | Galaxy S27 |
| Status | Rumored |
| Announced | Not announced |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 - USA unlocked |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - USA unlocked |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - INT · Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - USA · Nano-SIM + Nano-SIM - CN, IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum 2 frame |
| Operating System | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| Chipset |
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) - US/CN Exynos 2600 (2 nm) - ROW |
| CPU |
Octa-core (2x4.74 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) - US/CN 10-core (1x3.80GHz C1-Ultra & 3x3.25GHz C1-Pro & 6x2.75GHz C1-Pro) - ROW |
| GPU |
Adreno 840 - US/CN Xclipse 960 - ROW |
| Display Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Size | 6.3 inches, 96.5 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | ~411 ppi density |
| Touch Screen | ~90.0% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Features | 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 149.6 x 71.7 x 7.2 mm (5.89 x 2.82 x 0.28 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.X |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55" 1.4µm, Super Steady video |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Best Face, Horizon Lock, auto-HDR, panorama |
| Video Resolution | 8K@30fps |
| Resolution | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Features | HDR, HDR10+ |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No High-bitrate audio support |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| USB Type-C |
| Sensors |
Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 4300 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
25W wired, PD3.0, 55% in 30 min 15W wireless (Qi2 Ready) 4.5W reverse wireless |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | South Korea |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The Samsung Galaxy S27 is coming soon to Bangladesh Market.
A. Samsung Galaxy S27 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 1,40,000.
A. Yes, Samsung Galaxy S27 has a 4300mAh Battery with 25W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.