To know about the Oppo F33 Pro price in Bangladesh (৳40,500) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Oppo was 15 Apr 2026 released a new smartphone F33 Pro in Bangladesh’s Unofficial market.
| Pros | Cons |
| ✅ Mediatek Dimensity 6360 Max (6 nm) chipset | ❌Missing FM Radio |
| ✅ Display Type AMOLED | ❌Missing 3.5mm jack |
| ✅ Fingerprint (Under display) | |
| ✅ 7000 mAh battery with 80W Fast Charging |
The Oppo released a new smartphone F33 Pro. It is a mid-range smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 16, ColorOS 16 operating system. The device sports a 6.57″ inch AMOLED capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1080 x 2372 pixels, and a density of ~397 PPI. The phone comes with a 50+2 MP Dual primary camera with LED flash and a 50 MP selfie camera. You can record videos at 1080p resolution and @30fps. The Oppo F33 Pro has 8GB RAM and 128GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) processor with a Mediatek Dimensity 6360 Max (6 nm) chipset. Connectivity options include 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a, GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS, Bluetooth 5.4, A2DP, LE, aptX HD, USB Type-C 2.0, dual-band, etc. This phone comes with a non-removable Li-Ion (Lithium Ion) 7000 mAh battery with 80W Fast Charging. Are you looking for the latest Oppo phones? Then visit Oppo Phones.
| Name | Oppo F33 Pro |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 40,500 (Unofficial) |
| Launch Date | 15 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |
Oppo F33 Pro price in Bangladesh starting at BDT. 40,500 (Unofficial). The Oppo F33 Pro is available in Misty Forest, Passion Red, and Starry Blue colors variants in online stores and Oppo showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Oppo |
| Model | F33 Pro |
| Status | Available |
| Price | Unofficial (8GB+128GB) IND ৳40,500 | (8GB+256GB) IND ৳44,000 |
| Announced | 15 Apr 2026 |
| Released | 15 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 19, 28, 38, 40, 41, 42, 48 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Operating System | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6360 Max (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.57 inches, 105.0 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2372 pixels |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~397 ppi density |
| Touch Screen | ~88.2% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Asahi Glass DT-STAR D+ |
| Features | 120Hz, 600 nits (typ), 1400 nits (HBM) |
| Multitouch |
| Dimensions | 158.4 x 75.2 x 8.3 mm (6.24 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| Colors | Misty Forest, Passion Red, Starry Blue |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Internal Storage | 128/256GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | microSDXC |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (monochrome) |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Color spectrum sensor, HDR, panorama |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 50 MP, f/2.0, 18mm (ultrawide), AF |
| Features | Panorama |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
80W wired, 55W PPS, 13.5W PD 5W reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. Yes, currently Oppo F33 Pro is Unofficially available in Bangladesh.
A. Oppo F33 Pro price in Bangladesh is Tk. 40,500 (Unofficial).
A. Yes, Oppo F33 Pro has a 7000mAh Battery with 80W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.