To know about the OnePlus Nord CE6 price in Bangladesh (Exp, ৳40,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. OnePlus was Exp. 07 May 2026 released a new smartphone Nord CE6 in Bangladesh’s official market.
The latest update of OnePlus Nord CE6 Price in Bangladesh 2026. Check full specs of OnePlus Nord CE6 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. OnePlus Nord CE6 is expected to be launched in this country in May 2026.
| Name | OnePlus Nord CE6 |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 40,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 07 May 2026 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |
OnePlus Nord CE6 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 40,000. This is an 8GB of RAM and 128GB of internal storage base variant of OnePlus Nord CE6 which is expected to be available in Pitch Black, Lunar Pearl, and Blue colors variants online stores and OnePlus showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | OnePlus |
| Model | Nord CE6 |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 07 May 2026 |
| Released | Exp. 07 May 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 19, 28, 38, 40, 41, 42, 48 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Operating System | Android 16 |
| Chipset | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 810 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.78 inches, 112.4 cm2 |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~450 ppi density |
| Touch Screen | ~89.3% screen-to-body ratio |
| Features | 144Hz, 3840Hz PWM, HDR, 800 nits (typ), 1800 nits (HBM), 3600 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 162.5 x 77.5 x 8.5 mm (6.40 x 3.05 x 0.33 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| Colors | Pitch Black, Lunar Pearl, Blue |
| Internal Storage | 128GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.88", 0.61µm, PDAF, OIS 2 MP |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Color spectrum sensor, HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 32 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/3.1", 0.7µm |
| Features | Panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 8000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
80W wired, 55W PPS, 13.5W PD 27W reverse wired Bypass charging |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The OnePlus Nord CE6 is coming soon in Bangladesh Market.
A. OnePlus Nord CE6 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 40,000.
A. Yes, OnePlus Nord CE6 has a 8000mAh Battery with 80W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.