To know about the OnePlus Nord CE6 Lite price in Bangladesh (Exp, ৳25,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. OnePlus was Exp. 07 May 2026 released a new smartphone Nord CE6 Lite in Bangladesh’s official market.
The latest update of OnePlus Nord CE6 Lite Price in Bangladesh 2026. Check full specs of OnePlus Nord CE6 Lite with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. OnePlus Nord CE6 Lite is expected to be launched in this country in May 2026.
| Name | OnePlus Nord CE6 Lite |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 25,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 07 May 2026 |
| Variant | RAM: 6GB + ROM: 128GB |
OnePlus Nord CE6 Lite price in Bangladesh is expected to be BDT. about 25,000. This is an 6GB of RAM and 128GB of internal storage base variant of OnePlus Nord CE6 Lite which is expected to be available in Hyper Black, Vivid Mint colors variants online stores and OnePlus showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | OnePlus |
| Model | Nord CE6 Lite |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 07 May 2026 |
| Released | Exp. 07 May 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP64 dust tight and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Operating System | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Apex (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali G615 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~392 ppi density |
| Touch Screen | ~86.5% screen-to-body ratio |
| Features | 144Hz, 800 nits (typ), 1000 nits (HBM) |
| Multitouch |
| Dimensions | 165.9 x 76 x 8.5 mm (6.53 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Colors | Hyper Black, Vivid Mint |
| Internal Storage | 128GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM (Memory) | 6GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.88", 0.61µm, PDAF 2 MP |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 8 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Panorama |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 7000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
45W wired, 45W PPS 10W reverse wired Bypass charging |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The OnePlus Nord CE6 Lite is coming soon to Bangladesh Market.
A. OnePlus Nord CE6 Lite price in Bangladesh is expected to be BDT. about 25,000.
A. Yes, OnePlus Nord CE6 Lite has a 7000mAh Battery with 45W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.