To know about the OnePlus Nord 6 price in Bangladesh (৳56,000) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. OnePlus was 07 Apr 2026 released a new smartphone Nord 6 in Bangladesh’s Unofficial market.
| Pros | Cons |
| ✅ Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) chipset | ❌Missing FM Radio |
| ✅ Display Type AMOLED | ❌Missing 3.5mm jack |
| ✅ Fingerprint (Under display) | |
| ✅ 9000 mAh battery with 80W Fast Charging |
The OnePlus released a new smartphone Nord 6. It is a mid-range smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 16, OxygenOS 16 operating system. The device sports a 6.78″ inch AMOLED capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio aspect and a density of ~450 PPI. The phone comes with a 50+8 MP Dual primary camera with LED flash and a 32 MP selfie camera. You can record videos at 4K resolution and @60fps. The OnePlus Nord 6 has 8GB RAM and 256GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (1×3.21 GHz Cortex-X4 & 3×3.0 GHz Cortex-A720 & 2×2.8 GHz Cortex-A720 & 2×2.0 GHz Cortex-A720) processor with a Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) chipset. Connectivity options include 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), Bluetooth 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5, USB Type-C 2.0, dual-band, etc. This phone comes with a non-removable Li-Ion (Lithium Ion) 9000 mAh battery with 80W Fast Charging. Are you looking for the latest OnePlus phones? Then visit OnePlus Phones.
| Name | OnePlus Nord 6 |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 56,000 (Unofficial) |
| Launch Date | 07 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |
OnePlus Nord 6 price in Bangladesh starting at BDT. 56,000 (Unofficial). The OnePlus Nord 6 is available in Fresh Mint, Pitch Black and Quick Silver colors variants in online stores and OnePlus showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | OnePlus |
| Model | Nord 6 |
| Status | Available |
| Price | Unofficial (8GB+256GB) IND ৳56,000 | (12GB+256GB) IND ৳61,000 |
| Announced | 07 Apr 2026 |
| Released | 07 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 LTE - International 1, 3, 5, 8, 19, 28, 38, 40, 41, 42, 48 LTE - India |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA - International 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA - India |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Operating System | Android 16, OxygenOS 16 |
| Chipset | Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.21 GHz Cortex-X4 & 3x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.8 GHz Cortex-A720 & 2x2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Adreno 825 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.78 inches, 112.4 cm2 |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~450 ppi density |
| Touch Screen | ~89.3% screen-to-body ratio |
| Display Protection |
OnePlus Crystal Guard Ultra HDR image support |
| Features | 165Hz, 3840Hz PWM, HDR10+, 800 nits (typ), 1800 nits (HBM), 3600 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 162.5 x 77.5 x 8.5 mm (6.40 x 3.05 x 0.33 in) |
| Weight | 210 g (217 g - India) (7.41 oz) |
| Colors | Fresh Mint, Pitch Black, Quick Silver |
| Build | Glass Front (OnePlus Crystal Guard), plastic frame, plastic back |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 8/12GB LPDDR5X |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Color spectrum sensor, Ultra HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@60fps |
| Resolution | 32 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/3.1", 1.6µm, PDAF |
| Features | Panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 9000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
80W wired, UFCS, 55W PPS, 13.5W PD/QC 6.5W reverse wired (27W for India model) Bypass charging |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. Yes, currently OnePlus Nord 6 is Unofficially available in Bangladesh.
A. OnePlus Nord 6 price in Bangladesh is Tk. 56,000 (Unofficial).
A. Yes, OnePlus Nord 6 has a 9000mAh Battery with 80W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.