To know about the OnePlus Ace 6 Ultra price in Bangladesh (Exp, ৳65,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. OnePlus was Exp. 28 Apr 2026 released a new smartphone Ace 6 Ultra in Bangladesh’s official market.
The latest update of OnePlus Ace 6 Ultra Price in Bangladesh 2026. Check full specs of OnePlus Ace 6 Ultra with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. OnePlus Ace 6 Ultra is expected to be launched in this country in Apr 2026.
| Name | OnePlus Ace 6 Ultra |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 65,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 28 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
OnePlus Ace 6 Ultra price in Bangladesh is expected to be BDT. about 65,000. This is an 12GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of OnePlus Ace 6 Ultra which is expected to be available in Ace Awakening, and Metal Storm colors variants online stores and OnePlus showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | OnePlus |
| Model | Ace 6 Ultra |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 28 Apr 2026 |
| Released | Exp. 28 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 1800 / 1900 GSM 850 / 900 / 1800 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1/3/4/5/8/18/19/26/28A/34/38/39/40/41/42/43/48/66 LTE |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 18, 26, 28A, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP66/IP68/IP69/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Operating System | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.78 inches, 112.4 cm2 |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~450 ppi density |
| Touch Screen | ~89.3% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Crystal Shield Glass |
| Features | 65Hz, PWM, Dolby Vision, HDR10+, 800 nits (typ), 1800 nits (HBM) |
| Multitouch |
| Dimensions | 162.5 x 77.5 x 8.5 mm (6.40 x 3.05 x 0.33 in) |
| Weight | 217 g or 219 g (Metal Storm) (7.65 oz) |
| Colors | Ace Awakening, Metal Storm |
| Build | Glass front (Crystal Shield Glass), glass back or silicone polymer back (eco leather), aluminum frame |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@60fps |
| Resolution | 16 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/3", 1.0µm |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, compass, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 8600 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 120W wired, PPS(55W), PD(13.5W) |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The OnePlus Ace 6 Ultra is coming soon in Bangladesh Market.
A. OnePlus Ace 6 Ultra price in Bangladesh is expected to be BDT. about 65,000.
A. Yes, OnePlus Ace 6 Ultra has a 8600mAh Battery with 120W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.