To know about the iQOO Z11 price in Bangladesh (৳44,000) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. iQOO was 26 Mar 2026 released a new smartphone Z11 in Bangladesh’s Unofficial market.
| Pros | Cons |
| ✅ Mediatek Dimensity 8500 (4 nm) chipset | ❌Missing FM Radio |
| ✅ Display Type AMOLED | ❌Missing 3.5mm jack |
| ✅ Fingerprint (Under display) | |
| ✅ 9020 mAh battery with 90W Fast Charging |
The iQOO released a new smartphone Z11. It is a mid-range smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 16, OriginOS 6 operating system. The device sports a 6.83″ inch AMOLED capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio aspect and a density of ~450 PPI. The phone comes with a 50+2 MP Dual primary camera with LED flash and a 16 MP selfie camera. You can record videos at 4K resolution and @30fps. The iQOO Z11 has 12GB RAM and 256GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (1×3.4 GHz Cortex-A725 & 3×3.2 GHz Cortex-A725 & 4×2.2 GHz Cortex-A725) processor with a Mediatek Dimensity 8500 (4 nm) chipset. Connectivity options include 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS, Bluetooth 5.4, A2DP, LE, aptX HD, USB Type-C 2.0, dual-band, etc. This phone comes with a non-removable Li-Ion (Lithium Ion) 9020 mAh battery with 90W Fast Charging. Are you looking for the latest iQOO phones? Then visit iQOO Phones.
| Name | iQOO Z11 |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 44,000 (Unofficial) |
| Launch Date | 26 Mar 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
iQOO Z11 price in Bangladesh starting at BDT. 44,000 (Unofficial). The iQOO Z11 is available in Black, White and Blue colors variants in online stores and iQOO showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | iQOO |
| Model | Z11 |
| Status | Available |
| Price | Unofficial (12GB+256GB) CN ৳44,000 |
| Announced | 26 Mar 2026 |
| Released | 26 Mar 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Operating System | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.83 inches, 112.6 cm2 |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~450 ppi density |
| Touch Screen | ~90.4% screen-to-body ratio |
| Features | 165Hz, 2160Hz PWM, HDR, 1000 nits, 2000 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 163.7 x 76.1 x 8.3 mm (6.44 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 216.5 g (7.65 oz) |
| Colors | Black, White, Blue |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Internal Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.0", 1.0µm |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 9020 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
90W wired, 44W UFCS, 55W PD/PPS Reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. Yes, currently iQOO Z11 is Unofficially available in Bangladesh.
A. iQOO Z11 price in Bangladesh is Tk. 44,000 (Unofficial).
A. Yes, iQOO Z11 has a 9020mAh Battery with 90W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.