To know about the iQOO 15T price in Bangladesh (Exp, ৳65,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. iQOO was Exp. May 2027 released a new smartphone 15T in Bangladesh’s official market.
The latest update of iQOO 15T Price in Bangladesh 2026. Check full specs of iQOO 15T with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. iQOO 15T is expected to be launched in this country in May 2027.
| Name | iQOO 15T |
| Market Status | Rumored |
| Price | BDT. 65,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. May 2027 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
iQOO 15T price in Bangladesh is expected to be BDT. about 65,000. This is an 12GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of iQOO 15T which is expected to be available in Gray; other colors colors variants online stores and iQOO showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | iQOO |
| Model | 15T |
| Status | Rumored |
| Announced | Not announced yet |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Color-changing rear panel (gray color only) |
| Operating System | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9500 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.83 inches, 112.6 cm2 |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~450 ppi density |
| Touch Screen | ~89.9% screen-to-body ratio |
| Features | 144Hz, PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid |
| Multitouch |
| Dimensions | 163.4 x 76.7 x 8.3 mm (6.43 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 216 g (7.62 oz) |
| Colors | Gray; other colors |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
200 MP, (wide), 1/1.56", 0.5µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.1, 15mm (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 720p @30fps, 1280×720 pixels |
| Resolution | 16 MP (wide) |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 720p @30fps, 1280×720 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 8000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
100W wired, PPS, PD Bypass charging |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The iQOO 15T is coming soon in Bangladesh Market.
A. iQOO 15T price in Bangladesh is expected to be BDT. about 65,000.
A. Yes, iQOO 15T has a 8000mAh Battery with 1000W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.