To know about the Huawei Pura X Max price in Bangladesh (৳2,39,000) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Huawei was 07 May 2026 released a new smartphone Pura X Max in Bangladesh’s Official market.
| Pros | Cons |
| ✅ Kirin 9030 Pro (6 nm) chipset | ❌Missing FM Radio |
| ✅ Display Type Foldable LTPO2 OLED | ❌Missing 3.5mm jack |
| ✅ Fingerprint (Side-mounted) | |
| ✅ 5300 mAh battery with 66W Fast Charging |
The Huawei released a new smartphone Pura X Max. It is a Flagship smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the HarmonyOS 6.1 operating system. The device sports a 7.7″ inch Foldable LTPO2 OLED capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1828 x 2584 pixels, and a density of ~412 PPI. The phone comes with a 50+50+12.5 MP Triple primary camera with LED flash and a 8 MP selfie camera. You can record videos at 4k resolution and @30fps. The Huawei Pura X Max has 12GB RAM and 256GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an 9-core (1×2.75 GHz & 4×2.27 GHz & 4×1.72 GHz) processor with a Kirin 9030 Pro (6 nm) chipset. Connectivity options include 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC, Bluetooth 6.0, A2DP, LE, L2HC, USB Type-C 3.1, dual-band, Wi-Fi Direct, etc. This phone comes with a non-removable Li-Poly (Lithium Polymer) 5300 mAh battery with 66W Fast Charging. Are you looking for the latest Huawei phones? Then visit Huawei Phones.
| Name | Huawei Pura X Max |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 2,39,000 (Unofficial) |
| Launch Date | 07 May 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Huawei Pura X Max price in Bangladesh starting at BDT. 2,39,000 (Unofficial). The Huawei Pura X Max is available in Golden White, Black, and Orange color variants in online stores and Huawei showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Huawei |
| Model | Pura X Max |
| Status | Available |
| Price | Unofficial (12GB+256GB) CN ৳2,39,000 | (12GB+512GB) CN ৳2,54,000 | (16GB+512GB) CN ৳2,69,000 |
| Announced | Apr 2026 |
| Released | 20 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time), IP58/IP59 dust protected and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1m for 30 min) Stylus support |
| Operating System | HarmonyOS 6.1 |
| Chipset | Kirin 9030 Pro (6 nm) |
| CPU | 9-core (1x2.75 GHz & 4x2.27 GHz & 4x1.72 GHz) |
| GPU | Maleoon 935 |
| Display Type | Foldable LTPO2 OLED |
| Size | 7.7 inches, 179.5 cm2 |
| Resolution | 1828 x 2584 pixels |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~412 ppi density |
| Touch Screen | ~89.8% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz, 1440Hz PWM, HDR Vivid |
| Secondary Display | Cover display: LTPO2 OLED, 1B colors,120Hz, 1440Hz PWM, 5.4 inches, 1264 x 1848 pixels, 412 PPI, Huawei Kunlun Glass 2 |
| Multitouch |
| Dimensions | Unfolded: 166.5 x 120 x 5.2 mm Folded: 85 x 120 x 11.2 mm |
| Weight | 229 g (8.08 oz) |
| Colors | Black, Blue, White, Olive, Orange |
| Build | Glass front (Kunlun Glass 2), aluminosilicate glass back, aluminum frame |
| Internal Storage | 256/512GB |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12/16GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.4-4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 81mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 12.5 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, panorama, HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution |
8 MP, f/2.2, (wide) Cover camera: 8 MP, f/2.4, (wide) |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5300 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
66W wired 50W wireless 7.5W reverse wireless 5W reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. Yes, currently Huawei Pura X Max is Unofficially available in Bangladesh.
A. Huawei Pura X Max price in Bangladesh is Tk. 239,000 (Unofficial).
A. Yes, Huawei Pura X Max has a 5300mAh Battery with 66W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.