To know about the Honor WIN price in Bangladesh (৳79,000) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Honor was 26 Dec 2025 released a new smartphone WIN in Bangladesh’s Unofficial market.
| Pros | Cons |
| ✅ Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) chipset | ❌Missing FM Radio |
| ✅ Display Type AMOLED | ❌Missing 3.5mm jack |
| ✅ Fingerprint (Under display) | |
| ✅ 10000 mAh battery with 100W Fast Charging |
The Honor released a new smartphone WIN. It is a Flagship smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 16, MagicOS 10 operating system. The device sports a 6.83″ inch AMOLED capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1272 x 2800 pixels, and a density of ~450 PPI. The phone comes with a 50+50+12 MP Triple primary camera with LED flash and a 50 MP selfie camera. You can record videos at 4K resolution and @30fps. The Honor WIN has 12GB RAM and 256GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (2×4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6×3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) processor with a Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) chipset. Connectivity options include 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC (L1+L5), Bluetooth 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5, Auracast, ASHA, USB Type-C 2.0, dual brand, Wi-Fi Direct etc. This phone comes with a non-removable Li-Ion (Lithium Ion) 10000 mAh battery with 100W Fast Charging. Are you looking for the latest Honor phones? Then visit Honor Phones.
| Name | Honor WIN |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 79,000 (Unofficial) |
| Launch Date | 26 Dec 2025 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Honor WIN price in Bangladesh starting at BDT. 79,000 (Unofficial). The Honor WIN is available in Black, White, and Blue colors variants in online stores and Honor showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Honor |
| Model | WIN |
| Status | Available |
| Price | Unofficial (12GB+256GB) CN ৳79,000 |
| Announced | 26 Dec 2025 |
| Released | 26 Dec 2025 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, Built-in cooling fan IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Operating System | Android 16, MagicOS 10 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.83 inches, 113.3 cm2 |
| Resolution | 1272 x 2800 pixels |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~450 ppi density |
| Touch Screen | ~90.7% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Scratch/drop-resistant glass, Ultra HDR image support |
| Features | 185Hz, 5920Hz PWM, HDR Vivid, 2000 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 163.1 x 76.6 x 8.3 mm (6.42 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 229 g (8.08 oz) |
| Colors | Black, White, Blue |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/2.0, (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.4, (telephoto), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide) |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5, Auracast, ASHA |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC (L1+L5) |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, compass, proximity (ultrasound) |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 10000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
100W wired 80W wireless 27W reverse wired Reverse wireless |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. Yes, currently Honor WIN is Unofficially available in Bangladesh.
A. Honor WIN price in Bangladesh is Tk. 79,000 (Unofficial).
A. Yes, Honor WIN has a 10000mAh Battery with 100W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.