To know about the Google Pixel 9 Pro price in Bangladesh (৳74,500) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Google was 09 Sep 2024 released a new smartphone Pixel 9 Pro in Bangladesh’s Unofficial market.
| Pros | Cons |
| ✅ Google Tensor G4 (4 nm) chipset | ❌Missing Infrared |
| ✅ Display Type LTPO OLED | ❌Missing 3.5mm jack |
| ✅ Fingerprint (Under display) | |
| ✅ 4700 mAh battery with 27W Fast Charging |
The Google released a new smartphone Pixel 9. It is a Flagship smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 14, upgradable to Android 16, up to 7 major Android upgrades operating system. The device sports a 6.3″ inch LTPO OLED capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1280 x 2856 pixels, 20:9 ratio aspect and a density of ~495 PPI. The phone comes with a 50+48+48 MP Triple primary camera with LED flash and a 42 MP selfie camera. You can record videos at 8K resolution and @30fps. The Google Pixel 9 Pro has 16GB RAM and 128GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (1×3.1 GHz Cortex-X4 & 3×2.6 GHz Cortex-A720 & 4×1.92 GHz Cortex-A520) processor with a Google Tensor G4 (4 nm) chipset. Connectivity options include 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC, Bluetooth 5.3, A2DP, LE, aptX HD, USB Type-C 3.2, tri-band, etc. This phone comes with a non-removable Li-Ion (Lithium Ion) 4700 mAh battery with 27W Fast Charging. Are you looking for the latest Google phones? Then visit Google Phones.
| Name | Google Pixel 9 Pro |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 74,500 (Unofficial) |
| Launch Date | 09 Sep 2024 |
| Variant | RAM: 16GB + ROM: 128GB |
Google Pixel 9 Pro price in Bangladesh starting at BDT. 74,500 (Unofficial). The Google Pixel 9 Pro is available in Porcelain, Rose Quartz, Hazel and Obsidian colors variants in online stores and Google showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | |
| Model | Pixel 9 Pro |
| Status | Available |
| Price | Unofficial (16GB+128GB) ৳74,500 |
| Announced | Sep 2024 |
| Released | 09 Sep 2024 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71 - GR83Y 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71, 75 - GEC77 |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - GR83Y 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 66, 71, 75, 76, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - GEC77 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + eSIM, IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Operating System | Android 14, upgradable to Android 16, up to 7 major Android upgrades |
| Chipset | Google Tensor G4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-X4 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.92 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Mali-G715 MC7 |
| Display Type | LTPO OLED |
| Size | 6.3 inches, 96.3 cm2 |
| Resolution | 1280 x 2856 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~495 ppi density |
| Touch Screen | ~87.6% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 4 |
| Features | 120Hz, HDR10+, 2000 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 152.8 x 72 x 8.5 mm (6.02 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Colors | Porcelain, Rose Quartz, Hazel, Obsidian |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Internal Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 16GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS 48 MP, f/2.8, 113mm (periscope telephoto), 1/2.55", dual pixel PDAF, OIS, 5x optical zoom 48 MP, f/1.7, 123˚ (ultrawide), 1/2.55", dual pixel PDAF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Multi-zone Laser AF, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take, Zoom Enhance |
| Video Resolution | 8K@30fps |
| Resolution | 42 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), PDAF |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@60fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, thermometer (skin temperature) |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 4700 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
27W wired, PD3.0, PPS, 55% in 30 min 21W wireless (w/ Pixel Stand) 12W wireless (w/ Qi compatible charger) Reverse wireless Bypass charging |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | US |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. Yes, currently Google Pixel 9 Pro is Unofficially available in Bangladesh.
A. Google Pixel 9 Pro price in Bangladesh is Tk. 74,500 (Unofficial).
A. Yes, Google Pixel 9 Pro has a 4700mAh Battery with 27W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.