To know about the Motorola Razr 70 Plus price in Bangladesh (Exp, ৳1,65,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Motorola was Exp. 29 Apr 2026 released a new smartphone Razr 70 Plus in Bangladesh’s official market.
The latest update of Motorola Razr 70 Plus Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Motorola Razr 70 Plus with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Motorola Razr 70 Plus is expected to be launched in this country in Apr 2026.
| Name | Motorola Razr 70 Plus |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 1,65,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 29 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Motorola Razr 70 Plus price in Bangladesh is expected to be BDT. about 1,65,000. This is an 12GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Motorola Razr 70 Plus which is expected to be available in Pantone: Mountain View colors variants online stores and Motorola showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Motorola |
| Model | Razr 70 Plus |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 29 Apr 2026 |
| Released | Exp. 29 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + eSIM, IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Operating System | Android 16 |
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 735 |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED |
| Size | 6.9 inches, 107.9 cm2 |
| Resolution | 1084 x 2640 pixels |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~414 ppi density |
| Touch Screen | ~85.1% screen-to-body ratio |
| Features | Dolby Vision, 165Hz, HDR10+, 3000 nits (peak) |
| Secondary Display | Second external LTPO AMOLED, 1B colors, 165Hz, 2400 nits (peak) 4 inches, 1272 x 1080 pixels, 165Hz, 417 ppi, Gorilla Glass Victus |
| Multitouch |
| Dimensions | Unfolded: 171.4 x 74 x 7.1 mm Folded: 88.1 x 74 x 15.3 mm |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Colors | Pantone: Mountain View |
| Build | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass Victus), hinge (titanium) |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 122˚ (ultrawide), 1/2.76", 1.28µm |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Pantone Validated, panorama, HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 32 MP, f/2.4, (wide), 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/6e/7, tri-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4500 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
45W wired 15W wireless 5W reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | USA |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Motorola Razr 70 Plus is coming soon in Bangladesh Market.
A. Motorola Razr 70 Plus price in Bangladesh is expected to be BDT. about 1,65,000.
A. Yes, Motorola Razr 70 Plus has a 4500mAh Battery with 45W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.