To know about the Motorola Moto G77 price in Bangladesh (Exp, ৳45,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Motorola was Exp. 29 Jan 2026 released a new smartphone Moto G77 in Bangladesh’s official market.
The latest update of Motorola Moto G77 Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Motorola Moto G77 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Motorola Moto G77 is expected to be launched in this country in Jan 2026.
| Name | Motorola Moto G77 |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 45,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 29 Jan 2026 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |
Motorola Moto G77 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 45,000. This is an 8GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Motorola Moto G77 which is expected to be available in Pantone: Black Olive, and Shaded Spruce colors variants online stores and Motorola showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Motorola |
| Model | Moto G77 |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 29 Jan 2026 |
| Released | Exp. 29 Jan 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 71 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 71, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM, IP64 dust tight and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Operating System | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.78 inches, 112.4 cm2 |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels*, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~450 ppi density |
| Touch Screen | ~88.5% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 4 |
| Features | 120Hz, HDR, 5000 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 164.2 x 77.4 x 7.3 mm (6.46 x 3.05 x 0.29 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| Colors | Pantone: Black Olive, Shaded Spruce |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), silicone polymer (eco leather) back, plastic frame |
| Internal Storage | 256 GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
108 MP, f/1.7, (wide), 0.64µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide), 1.12µm, AF |
| Autofocus | |
| Flash | Dual-LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 1440p @30fps, 2560×1440 pixels |
| Resolution | 32 MP, f/2.2, (wide), 0.64µm |
| Video Resolution | 1440p @30fps, 2560×1440 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5200 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 30W wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | USA |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Motorola Moto G77 is coming soon to Bangladesh Market.
A. Motorola Moto G77 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 45,000.
A. Yes, Motorola Moto G77 has a 5200mAh Battery with 30W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.