To know about the Huawei nova 15 Max price in Bangladesh (Exp, ৳30,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Huawei was Exp. 07 May 2026 released a new smartphone nova 15 Max in Bangladesh’s official market.
The latest update of Huawei nova 15 Max Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Huawei nova 15 Max with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Huawei nova 15 Max is expected to be launched in this country in May 2026.
| Name | Huawei nova 15 Max |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 30,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 07 May 2026 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |
Huawei nova 15 Max price in Bangladesh is expected to be BDT. about 30,000. This is an 8GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Huawei nova 15 Max which is expected to be available in Blush Gold, Lake Cyan, and Golden Black colors variants online stores and Huawei showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Huawei |
| Model | nova 15 Max |
| Status | Coming Soon |
| Announced | Exp. 07 May 2026 |
| Released | 07 May 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Operating System | EMUI 14.2 |
| Chipset | - |
| CPU | - |
| Display Type | OLED |
| Size | 6.84 inches, 114.8 cm2 |
| Resolution | 1272 x 2756 pixels, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | ~444 ppi density |
| Touch Screen | ~90.2% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz, 2160Hz PWM, 4000 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 163.3 x 78 x 8 mm (6.43 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight | 232 g (8.18 oz) |
| Colors | Blush Gold, Lake Cyan, Golden Black |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Internal Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56", dual-pixel PDAF Auxiliary lens |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 8500 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
40W wired 5W reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Huawei nova 15 Max is coming soon in Bangladesh Market.
A. Huawei nova 15 Max price in Bangladesh is expected to be BDT. about 30,000.
A. Yes, Huawei nova 15 Max has a 8500mAh Battery with 40W Fast charging.
A. No, It does not support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.