To know about the Huawei Pura 90 Pro price in Bangladesh (Exp, ৳1,00,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Huawei was Exp. 20 Apr 2026 released a new smartphone Pura 90 Pro in Bangladesh’s official market.
The latest update of Huawei Pura 90 Pro Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Huawei Pura 90 Pro with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Huawei Pura 90 Pro is expected to be launched in this country in Apr 2026.
| Name | Huawei Pura 90 Pro |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 1,00,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 20 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Huawei Pura 90 Pro price in Bangladesh is expected to be BDT. about 1,00,000. This is an 12GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Huawei Pura 90 Pro which is expected to be available in Black, White, Orange, and Pink/Green colors variants online stores and Huawei showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Huawei |
| Model | Pura 90 Pro |
| Status | Coming Soon |
| Announced | Apr 2026 |
| Released | Exp. 20 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA - China only |
| Speed | HSPA, LTE, 5G (China only) |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Operating System | HarmonyOS 6.1 |
| Chipset | Kirin 9030S |
| CPU | - |
| GPU | - |
| Display Type | LTPO OLED |
| Size | 6.6 inches, 105.9 cm2 |
| Resolution | 1256 x 2760 pixels |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~459 ppi density |
| Touch Screen | ~90.1% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Kunlun Glass 2 |
| Features | 120Hz, PWM, HDR Vivid |
| Multitouch |
| Dimensions | 157.8 x 74.5 x 8.2 mm (6.21 x 2.93 x 0.32 in) |
| Weight | 213.5 g (7.55 oz) |
| Colors | Black, White, Orange, Pink/Green |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| Internal Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.4-4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.1, 91mm (telephoto), PDAF (5cm - ∞), OIS, 4x optical zoom 12.5 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, panorama, HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 13 MP, f/2.0, (ultrawide), AF |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C |
| USB Type-C |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass BDS Satellite Messaging - China only |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 6000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
66W wired 50W wireless Reverse wired 5W reverse wireless |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Huawei Pura 90 Pro is coming soon in Bangladesh Market.
A. Huawei Pura 90 Pro price in Bangladesh is expected to be BDT. about 1,00,000.
A. Yes, Huawei Pura 90 Pro has a 6000mAh Battery with 66W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.