To know about the Google Pixel 9 price in Bangladesh (৳69,000) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Google was 22 Aug 2024 released a new smartphone Pixel 9 in Bangladesh’s Unofficial market.
| Pros | Cons |
| ✅ Google Tensor G4 (4 nm) chipset | ❌Missing Infrared |
| ✅ Display Type OLED | ❌Missing 3.5mm jack |
| ✅ Fingerprint (Side-mounted) | |
| ✅ 4700 mAh battery with 27W Fast Charging |
The Google released a new smartphone Pixel 9. It is a Flagship smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 14, upgradable to Android 16, up to 7 major Android upgrades operating system. The device sports a 6.3″ inch OLED capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1080 x 2424 pixels, 20:9 ratio aspect and a density of ~422 PPI. The phone comes with a 50+48 MP Dual primary camera with LED flash and a 10.5 MP selfie camera. You can record videos at 4K resolution and @60fps. The Google Pixel 9 has 12GB RAM and 128GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (1×3.1 GHz Cortex-X4 & 3×2.6 GHz Cortex-A720 & 4×1.92 GHz Cortex-A520) processor with a Google Tensor G4 (4 nm) chipset. Connectivity options include 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC, Bluetooth 5.3, A2DP, LE, aptX HD, USB Type-C 3.2, tri-band, etc. This phone comes with a non-removable Li-Ion (Lithium Ion) 4700 mAh battery with 27W Fast Charging. Are you looking for the latest Google phones? Then visit Google Phones.
| Name | Google Pixel 9 |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 69,000 (Unofficial) |
| Launch Date | 22 Aug 2024 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 128GB |
Google Pixel 9 price in Bangladesh starting at BDT. 69,000 (Unofficial). The Google Pixel 9 is available in Obsidian, Porcelain, Wintergreen and Peony colors variants in online stores and Google showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | |
| Model | Pixel 9 |
| Status | Available |
| Price | Unofficial (12GB+128GB) ৳69,000 | (12GB+256GB) ৳91,000 |
| Announced | Aug 2024 |
| Released | 22 Aug 2024 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71 - G2YBB 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71, 75 - GUR25 |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - G2YBB 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 66, 71, 75, 76, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - GUR25 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + eSIM, IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Operating System | Android 14, upgradable to Android 16, up to 7 major Android upgrades |
| Chipset | Google Tensor G4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-X4 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.92 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Mali-G715 MC7 |
| Display Type | OLED |
| Size | 6.3 inches, 94.7 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2424 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~422 ppi density |
| Touch Screen | ~86.1% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 4 |
| Features | 120Hz, HDR10+, 1800 nits (HBM), 2700 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 152.8 x 72 x 8.5 mm (6.02 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Colors | Obsidian, Porcelain, Wintergreen, Peony |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Internal Storage | 128/256GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS 48 MP, f/1.7, 123˚ (ultrawide), 1/2.55", dual pixel PDAF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Single-zone Laser AF, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take |
| Video Resolution | 4K@60fps |
| Resolution | 10.5 MP, f/2.2, 20mm (ultrawide), 1/3.1", 1.22µm, PDAF |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@60fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 4700 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
27W wired, PD3.0, PPS, 55% in 30 min 15W wireless (w/ Pixel Stand) 12W wireless (w/ Qi compatible charger) Reverse wireless Bypass charging |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | US |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. Yes, currently Google Pixel 9 is Unofficially available in Bangladesh.
A. Google Pixel 9 price in Bangladesh is Tk. 69,000 (Unofficial).
A. Yes, Google Pixel 9 has a 4700mAh Battery with 27W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.