Honor 600 Series Launch in Bangladesh on 7 May 2026 with 8000nits Brightness AMOLED Display and 200MP Rear Camera
Highlights
- Honor 600 Series will have IP68/69K Water and Dust Resistance
- The phone will feature a powerful 200MP Rear Camera
- It comes with the 8000nits Brightness AMOLED Display
Based on the announcement on their official page, the Honor 600 Series will launch in Bangladesh with premium features at a flagship price segment. The phone will have two models of phones, including Honor 600 and Honor 600 Pro. It is coming with the most powerful 200MP primary camera that will shoot high-quality photos and up to 4k high resolution visuals even at night.
In the Honor 600 Series, Honor will provide the most powerful water and dust-proof IP68/69K resistance, which will prevent the phone from multiple types of liquids, and you can take a photo shoot underwater effortlessly, as it uses this feature. This phone is coming with an AMOLED display with high resolution and 8000nits peak brightness. Let’s find out the latest info about the Honor 600 Series below:
Honor 600 Series Price in Bangladesh
| Model | Expected Price in Bangladesh |
| Honor 600 (12GB+256GB) | BDT 60,000 Taka |
| Honor 600 Pro (12GB+512GB) | BDT 90,000 Taka |
Based on the official announcement, the Honor 600 Series phones will launch in Bangladesh on 7 May 2026 with premium features at the flagship price segment. This series comes with two models of phones, including Honor 600 and Honor 600 Pro. The Honor 600 phone is coming with 12GB RAM and 256GB Internal Storage. And Honor 600 Pro feature a 12GB RAM and 512GB ROM for a lot of data storage. This series will have the Golden White, Orange, and Black colors. It will soon be available in the official market in Bangladesh on this exact date.
Honor 600 Series Specification
Honor 600 Specification
| Name | Honor 600 |
| Release date | Exp. 07 May 2026 |
| Processor | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| Cameras | Rear: 200+12 MP / Front: 50 MP |
| Display | 6.57 inches |
| Memory | (12 GB RAM + 256 GB ROM) |
| Battery | 7000 mAh |
| Colors | Golden White, Black, Orange |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Others: | USB Type-C 2.0, Accelerometer, gyro, proximity (ultrasound), compass |
According to some sources, the Honor 600 phone is coming with the most powerful 200MP ultra-powerful primary camera and 12MP secondary rear camera that will shoot high-quality videos up to 4k resolution even in dark light conditions. Also the camera will provide you with smooth and bright photos. It will feature a single and the most powerful 50MP front camera which will also give you smooth and high-quality photos & videos in your life journey.
The phone will offer a 6.57-inch AMOLED display with (2728×1264) pixels resolution, 120Hz refresh rate and 8000nits peak brightness that will provide you with ultra-clear visuals while gaming, watching videos and streaming high-resolution videos. This powerful phone comes with the most powerful water and dustproof IP68/69K rating for high-quality protection.
The Honor 600 phone will have a powerful Snapdragon 7 Gen 4 processor which will provide you with smooth performance while watching videos, high-level gaming and multitasking in your daily tasks. The phone will run on the latest operating system, Android 16 based on MagicOS 10 that will drive the phone smoothly in every task. It will have a massive 7000mAh battery which supports 80W Fast Charging.
It will give a AI image-to-video generation feature, which will give you AI-generated videos. This device is coming with a Precision-carved Unibody Design with 7.8mm thickness. The phone features some more AI features for increasing productivity in your daily tasks.
Honor 600 Pro Specification
| Name | Honor 600 Pro |
| Release date | Exp. 07 May 2026 |
| Processor | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Cameras | Rear: 200+50+12 MP / Front: 50 MP |
| Display | 6.57 inches |
| Memory | (12 GB RAM + 512 GB ROM) |
| Battery | 7000 mAh |
| Colors | Golden White, Black, Orange |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Others: | USB Type-C 2.0, Accelerometer, gyro, proximity (ultrasound), compass |
The Honor 600 Pro will have the powerful Qualcomm Snapdragon 8 Elite Flagship chipset based on octa-core which will deliver you lag-free, smooth performance while multitasking, heavy gaming and photography in your daily life. It will have the latest operating system, Android 16, based on MagicOS 10 which will drive the phone smoothly.
The phone will feature the highest-quality triple 200 mega-pixel (f/1.9 aperture, AF, OIS), 50 mega-pixel (f/2.8 aperture, AF, OIS) and 12 mega-pixel (AF). These powerful three cameras will provide next-level photos and ultra-clear videos. This phone will easily capture up to 4k videos. The phone will come with a high-quality 50MP front camera in the phone. It will also give you high-quality images and visuals.
It will feature a good 6.57-inch AMOLED display with will have a 8000nits brightness, 120Hz refresh rate, and AI Vivid Display 2.0 high resolution that will show you smooth and ultra-smooth, bright visuals while watching high-quality videos, heavy gaming and streaming high-quality series. This phone will have the most powerful dust and water protection, IP68/69/69K which will protect the phone from heavy water flow. The phone comes with a massive 7000mAh battery for long-lasting performance.
This device will come with image-to-video generating AI features for generating a lot of AI videos for everyday needs. It will be designed with a precision-carved Unibody Design which will give you a premium feel. They also use so many more AI features in the phone.
Source: Click Here

No comment