To know about the Honor 600 price in Bangladesh (৳64,999) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Honor was 07 May 2026 released a new smartphone 600 in Bangladesh’s Official market.
| Pros | Cons |
| ✅ Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) chipset | ❌Missing FM Radio |
| ✅ Display Type AMOLED | ❌Missing 3.5mm jack |
| ✅ Fingerprint (Under display) | |
| ✅ 7000 mAh battery with 80W Fast Charging |
The Honor released a new smartphone 600. It is a Flagship smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 16, up to 6 major Android upgrades, MagicOS 10 operating system. The device sports a 6.57″ inch AMOLED capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1264 x 2728 pixels, 19.5:9 ratio aspect and a density of ~458 PPI. The phone comes with a 200+12 MP Dual primary camera with LED flash and a 50 MP selfie camera. You can record videos at 4k resolution and @30fps. The Honor 600 has 8GB RAM and 256GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (1×2.8 GHz Cortex-720 & 4×2.4 GHz Cortex-720 & 3×1.8 GHz Cortex-520) processor with a Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) chipset. Connectivity options include 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC, Bluetooth 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5, USB Type-C 2.0, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct, etc. This phone comes with a non-removable Li-Ion (Lithium Ion) 7000 mAh battery with 80W Fast Charging. Are you looking for the latest Honor phones? Then visit Honor Phones.
| Name | Honor 600 |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 64,999 (Official) |
| Launch Date | 07 May 2026 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |
Honor 600 price in Bangladesh starting at BDT. 64,999 (Official). The Honor 600 is available in Golden White, Black, and Orange color variants in online stores and Honor showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Honor |
| Model | 600 |
| Status | Available |
| Price | Official (8GB+256GB) ৳64,999 | (12GB+256GB) ৳69,999 / Unofficial (8GB+256GB) GB ৳51,000 | (12GB+256GB) GB ৳55,000 |
| Announced | Apr 2026 |
| Released | 07 May 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time), IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Operating System | Android 16, up to 6 major Android upgrades, MagicOS 10 |
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520) |
| GPU | Adreno 722 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.57 inches, 106.2 cm2 |
| Resolution | 1264 x 2728 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~458 ppi density |
| Touch Screen | ~91.2% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Mohs level 4 |
| Features | 120Hz, 3840Hz PWM, HDR Vivid, 8000 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 156 x 74.7 x 7.8 mm (6.14 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 185 g or 190 g (6.53 oz) |
| Colors | Golden White, Black, Orange |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Internal Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 8/12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
200 MP, f/1.9, (wide), 1/1.4", 0.56µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Color spectrum sensor, HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 50 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity (ultrasound), compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
80W wired 27W reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. Yes, currently Honor 600 is Officially available in Bangladesh.
A. Honor 600 price in Bangladesh is Tk. 64,999 (Official).
A. Yes, Honor 600 has a 7000mAh Battery with 80W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.