To know about the Xiaomi Redmi K90 Max price in Bangladesh (Exp, ৳65,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Xiaomi was Exp. 21 Apr 2026 released a new smartphone Redmi K90 Max in Bangladesh’s official market.
The latest update of Xiaomi Redmi K90 Max Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Xiaomi Redmi K90 Max with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Xiaomi Redmi K90 Max is expected to be launched in this country in Apr 2026.
| Name | Xiaomi Redmi K90 Max |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 65,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 21 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Xiaomi Redmi K90 Max price in Bangladesh is expected to be BDT. about 65,000. This is an 12GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Xiaomi Redmi K90 Max which is expected to be available in Silver, Blue and Black colors variants online stores and Xiaomi showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi K90 Max |
| Status | Coming Soon |
| Announced | Apr 2026 |
| Released | Exp. 21 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP66/IP68/IP69 dust/water resistant |
| Operating System | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9500 (3nm) |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.83 inches, 114.5 cm2 |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 68B colors |
| Pixel Density | ~447 ppi density |
| Touch Screen | ~90.3% screen-to-body ratio |
| Features | 165Hz, Dolby Vision, HDR10+, 3500 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 162.9 x 77.9 x 8.1 mm (6.41 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 227 g (8.01 oz) |
| Colors | Silver, Blue, Black |
| Build | Glass front (Dragon Crystal Glass), aluminum frame, glass-fiber reinforced plastic back or silicone polymer back |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.68, 1/1.55", OIS 8 MP, f/2.2 |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 8K@30fps |
| Resolution | 20 MP |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 1080p @60fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Alert Types | Vibration, MP4, WAV ringtones |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No Tuned by Bose Bose 2.1 stereo sound system with a woofer 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| WLAN | Wi-Fi 7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2a), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS(L1+L5), NavIC |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 8550 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
100W wired, PD3.0 22.5W reverse wired 22.5W reverse wireless |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The Xiaomi Redmi K90 Max is coming soon in Bangladesh Market.
A. Xiaomi Redmi K90 Max price in Bangladesh is expected to be BDT. about 65,000.
A. Yes, Xiaomi Redmi K90 Max has a 8550mAh Battery with 100W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.