To know about the Motorola Edge (2025) price in Bangladesh (Exp, ৳70,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Motorola was Exp. 27 May 2025 released a new smartphone Edge (2025) in Bangladesh’s official market.
The latest update of Motorola Edge (2025) Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Motorola Edge (2025) with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Motorola Edge (2025) is expected to be launched in this country in May 2025.
| Name | Motorola Edge (2025) |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 70,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 27 May 2025 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |
Motorola Edge (2025) price in Bangladesh is expected to be BDT. about 70,000. This is an 8GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Motorola Edge (2025) which is expected to be available in Deep Forest colors variants online stores and Motorola showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Motorola |
| Model | Edge (2025) |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 27 May 2025 |
| Released | Exp. 27 May 2025 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + eSIM, IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Operating System | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Ultra (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Display Type | P-OLED |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~444 ppi density |
| Touch Screen | ~92.0% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Features | 120Hz, HDR10+, 4500 nits peak |
| Multitouch |
| Dimensions | 161.2 x 73.1 x 8 mm (6.35 x 2.88 x 0.31 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| Colors | Deep Forest |
| Build | - |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 10 MP, f2.0, 73mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, 3x optical zoom, OIS 50 MP, f/2.0, 12mm, 122˚ (ultrawide), 0.64µm, PDAF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 50 MP, f/1.9, (wide), 0.64µm, PDAF |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5200 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
68W wired 15W wireless |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | USA |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The Motorola Edge (2025) is coming soon in Bangladesh Market.
A. Motorola Edge (2025) price in Bangladesh is expected to be BDT. about 70,000.
A. Yes, Motorola Edge (2025) has a 5200mAh Battery with 68W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.