To know about the Samsung Galaxy S27 Ultra price in Bangladesh (Exp, ৳2,40,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Samsung was Exp. Mar 2027 released a new smartphone Galaxy S27 Ultra in Bangladesh’s official market.
The latest update of Samsung Galaxy S27 Ultra Price in Bangladesh 2025. Check full specs of Samsung Galaxy S27 Ultra with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Samsung Galaxy S27 Ultra is expected to be launched in this country in Mar 2027.
| Name | Samsung Galaxy S27 Ultra |
| Market Status | Rumored |
| Price | BDT. 2,40,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. Mar 2027 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Samsung Galaxy S27 Ultra price in Bangladesh is expected to be BDT. about 2,40,000. This is an 12GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Samsung Galaxy S27 Ultra which is expected to be available in Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Red and Pink Gold colors variants online stores and Samsung showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Samsung |
| Model | Galaxy S27 Ultra |
| Status | Rumored |
| Announced | Not announced |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 - USA unlocked |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 41, 66, 71, 77, 78, 257, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - USA unlocked |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - INT · Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - USA · Nano-SIM + Nano-SIM - CN, IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus Armor aluminum 2 frame |
| Operating System | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.74 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| Display Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Size | 6.9 inches, 115.9 cm2 |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | ~500 ppi density |
| Touch Screen | ~90.7% screen-to-body ratio |
| Display Protection |
Corning Gorilla Armor 2 DX anti-reflective coating Privacy Display |
| Features | 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 163.6 x 78.1 x 7.9 mm (6.44 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight | 214 g (7.55 oz) |
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Red, Pink Gold |
| Build | Glass front (Corning Gorilla Armor 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.X |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
200 MP, f/1.4, 24mm (wide), 1/1.3", 0.6µm, multi-directional PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.9, 111mm (periscope telephoto), 1/2.52", 0.7µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom 50 MP, f/1.9, 120˚ (ultrawide), 1/2.5", 0.7µm, dual pixel PDAF, Super Steady video |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Laser AF, Best Face, auto-HDR, panorama |
| Video Resolution | 8K@30fps |
| Resolution | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Features | HDR, HDR10+ |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No High-bitrate audio support |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2 |
| USB Type-C |
| Sensors |
Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) Ultra Wideband (UWB) support |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
60W wired, PD3.0, 75% in 30 min 25W wireless (Qi2.2) 4.5W reverse wireless |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | South Korea |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The Samsung Galaxy S27 Ultra is coming soon to Bangladesh Market.
A. Samsung Galaxy S27 Ultra price in Bangladesh is expected to be BDT. about 2,40,000.
A. Yes, Samsung Galaxy S27 Ultra has a 5000mAh Battery with 60W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.