To know about the Honor 600 price in Bangladesh (Exp, ৳40,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Honor was Exp. Apr 2027 released a new smartphone 600 in Bangladesh’s official market.
The latest update of Honor 600 Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Honor 600 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Honor 600 is expected to be launched in this country in Aug 2027.
| Name | Honor 600 |
| Market Status | Rumored |
| Price | BDT. 40,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. Apr 2027 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |
Honor 600 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 40,000. This is an 8GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Honor 600 which is expected to be available in Golden White, Black, and Orange colors variants online stores and Honor showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Honor |
| Model | 600 |
| Status | Rumored |
| Announced | Not announced yet |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | ano-SIM + Nano-SIM, IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Operating System | Android 16, MagicOS 10 |
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520) |
| GPU | Adreno 722 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.57 inches, 106.2 cm2 |
| Resolution | 1264 x 2728 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~458 ppi density |
| Features | 120Hz, 3840Hz PWM, HDR Vivid, 6500 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Colors | Golden White, Black, Orange |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Internal Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
200 MP, f/1.8, (wide), 1/1.4", 0.56µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Color spectrum sensor, HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 50 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5, Auracast, ASHA |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass (ultrasound) |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
80W wired 27W reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The Honor 600 is coming soon in Bangladesh Market.
A. Honor 600 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 40,000.
A. Yes, Honor 600 has a 7000mAh Battery with 80W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.