To know about the Xiaomi Redmi K90 Max price in Bangladesh (৳62,000) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Xiaomi was 21 Apr 2026 released a new smartphone Redmi K90 Max in Bangladesh’s Unofficial market.
| Pros | Cons |
| ✅ MediaTek Dimensity 9500 (3nm) chipset | ❌Missing FM Radio |
| ✅ Display Type AMOLED | |
| ✅ Fingerprint (Under display) | |
| ✅ 8550 mAh battery with 100W Fast Charging |
The Xiaomi released a new smartphone Redmi K90 Max. It is a Flagship smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 16, HyperOS 3 operating system. The device sports a 6.83″ inch AMOLED capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio aspect and a density of ~447 PPI. The phone comes with a 50+8 MP Dual primary camera with LED flash and a 20 MP selfie camera. You can record videos at 8K resolution and @30fps. The Xiaomi Redmi K90 Max has 12GB RAM and 256GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (1×4.21 GHz C1-Ultra & 3×3.5 GHz C1-Premium & 4×2.7 GHz C1-Pro) processor with a MediaTek Dimensity 9500 (3nm) chipset. Connectivity options include 5G, LTE, Wi-Fi 7, GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2a), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS(L1+L5), NavIC, Bluetooth 5.4, A2DP, LE, LHDC, USB Type-C 2.0, dual-band, Wi-Fi Direct, etc. This phone comes with a non-removable Li-Poly (Lithium Polymer) 8550 mAh battery with 100W Fast Charging. Are you looking for the latest Xiaomi phones? Then visit Xiaomi Phones.
| Name | Xiaomi Redmi K90 Max |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 62,000 (Unofficial) |
| Launch Date | 21 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Xiaomi Redmi K90 Max price in Bangladesh starting at BDT. 62,000 (Unofficial). The Xiaomi Redmi K90 Max is available in Silver, Blue and Black colors variants in online stores and Xiaomi showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi K90 Max |
| Status | Available |
| Price | Unofficial (12GB+256GB) CN ৳62,000 |
| Announced | Apr 2026 |
| Released | 21 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP66/IP68/IP69 dust/water resistant |
| Operating System | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9500 (3nm) |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.83 inches, 114.5 cm2 |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 68B colors |
| Pixel Density | ~447 ppi density |
| Touch Screen | ~90.3% screen-to-body ratio |
| Features | 165Hz, Dolby Vision, HDR10+, 3500 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 162.9 x 77.9 x 8.1 mm (6.41 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 227 g (8.01 oz) |
| Colors | Silver, Blue, Black |
| Build | Glass front (Dragon Crystal Glass), aluminum frame, glass-fiber reinforced plastic back or silicone polymer back |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.68, 1/1.55", OIS 8 MP, f/2.2 |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 8K@30fps |
| Resolution | 20 MP |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 1080p @60fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Alert Types | Vibration, MP4, WAV ringtones |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No Tuned by Bose Bose 2.1 stereo sound system with a woofer 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| WLAN | Wi-Fi 7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2a), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS(L1+L5), NavIC |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 8550 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
100W wired, PD3.0 22.5W reverse wired 22.5W reverse wireless |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. Yes, currently Xiaomi Redmi K90 Max is Unofficially available in Bangladesh.
A. Xiaomi Redmi K90 Max price in Bangladesh is Tk. 62,000 (Unofficial).
A. Yes, Xiaomi Redmi K90 Max has a 8550mAh Battery with 100W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.