To know about the Xiaomi Poco X8 Pro Max price in Bangladesh (৳60,500) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Xiaomi was 17 Mar 2026 released a new smartphone Poco X8 Pro Max in Bangladesh’s Unofficial market.
| Pros | Cons |
| ✅ Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) chipset | ❌Missing FM Radio |
| ✅ Display Type AMOLED | ❌Missing 3.5mm jack |
| ✅ Fingerprint (Under display) | |
| ✅ 8500 mAh battery with 100W Fast Charging |
The Xiaomi released a new smartphone Poco X8 Pro Max. It is a Flagship smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 16, HyperOS 3 operating system. The device sports a 6.83″ inch AMOLED capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio aspect and a density of ~447 PPI. The phone comes with a 50+8 MP Dual primary camera with LED flash and a 20 MP selfie camera. You can record videos at 4K resolution and @30fps. The Xiaomi Poco X8 Pro Max has 12GB RAM and 256GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (1×3.73 GHz Cortex-X925 & 3×3.3 GHz Cortex-X4 & 4×2.4 GHz Cortex-A720) processor with a Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) chipset. Connectivity options include 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5), GLONASS, Bluetooth 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, Auracast, ASHA, USB Type-C 2.0, dual-band, Wi-Fi Direct, etc. This phone comes with a non-removable Li-Ion (Lithium Ion) 8500 mAh battery with 100W Fast Charging. Are you looking for the latest Xiaomi phones? Then visit Xiaomi Phones.
| Name | Xiaomi Poco X8 Pro Max |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 60,500 (Unofficial) |
| Launch Date | 17 Mar 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Xiaomi Poco X8 Pro Max price in Bangladesh starting at BDT. 60,500 (Unofficial). The Xiaomi Poco X8 Pro Max is available in Black, White and Blue colors variants in online stores and Xiaomi showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Xiaomi |
| Model | Poco X8 Pro Max |
| Status | Available |
| Price | Unofficial (12GB+256GB) INT ৳60,500 |
| Announced | 17 Mar 2026 |
| Released | 17 Mar 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time), IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) IP69K (market/region dependent) |
| Operating System | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.83 inches, 114.5 cm2 |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 68B colors |
| Pixel Density | ~447 ppi density |
| Touch Screen | ~90.3% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Features | 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, 2000 nits (HBM), 3500 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 162.9 x 77.9 x 8.2 mm (6.41 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| Colors | Black, White, Blue |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame, glass back |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 20 MP, f/2.2, (wide), 1/4" |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, Auracast, ASHA |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5), GLONASS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, compass, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 8500 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
100W wired, 100W PPS, PD3.0 27W reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. Yes, currently Xiaomi Poco X8 Pro Max is Unofficially available in Bangladesh.
A. Xiaomi Poco X8 Pro Max price in Bangladesh is Tk. 60,500 (Unofficial).
A. Yes, Xiaomi Poco X8 Pro Max has a 8500mAh Battery with 100W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.