To know about the Xiaomi Poco C81x price in Bangladesh (Exp, ৳12,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Xiaomi was Exp. 23 Apr 2026 released a new smartphone Poco C81x in Bangladesh’s official market.
The latest update of Xiaomi Poco C81x Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Xiaomi Poco C81x with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Xiaomi Poco C81x is expected to be launched in this country in Apr 2026.
| Name | Xiaomi Poco C81x |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 12,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 23 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 3GB + ROM: 64GB |
Xiaomi Poco C81x price in Bangladesh is expected to be BDT. about 12,000. This is an 3GB of RAM and 64GB of internal storage base variant of Xiaomi Poco C81x which is expected to be available in Ice Blue, and Crystal Black colors variants online stores and Xiaomi showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Xiaomi |
| Model | Poco C81x |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 23 Apr 2026 |
| Released | Exp. 23 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, Dust and splash resistant |
| Operating System | Android 15, up to 2 major Android upgrades |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.88 inches, 112.4 cm2 |
| Resolution | 720 x 1640 pixels |
| Pixel Density | ~260 ppi density |
| Touch Screen | ~84.1% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz, 650 nits (HBM) |
| Multitouch |
| Dimensions | 171.8 x 77.8 x 8.3 mm (6.76 x 3.06 x 0.33 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Colors | Ice Blue, Crystal Black |
| Internal Storage | 64GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM (Memory) | 3GB |
| USB OTG Support |
| Resolution | 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5200 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
15W wired 7.5W reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Xiaomi Poco C81x is coming soon in Bangladesh Market.
A. Xiaomi Poco C81x price in Bangladesh is expected to be BDT. about 12,000.
A. Yes, Xiaomi Poco C81x has a 5200mAh Battery with 15W Fast charging.
A. No, It does not support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.