To know about the Xiaomi 17T Pro price in Bangladesh (Exp, ৳150,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Xiaomi was Exp. Oct 2026 released a new smartphone 17T Pro in Bangladesh’s official market.
The latest update of Xiaomi 17T Pro Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Xiaomi 17T Pro with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Xiaomi 17T Pro is expected to be launched in this country in Apr 2027.
| Name | Xiaomi 17T Pro |
| Market Status | Rumored |
| Price | BDT. 150,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. Apr 2027 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Xiaomi 17T Pro price in Bangladesh is expected to be BDT. about 150,000. This is an 12GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Xiaomi 17T Pro which is expected to be available in Black, Dark Purple, and Dark Blue colors variants online stores and Xiaomi showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Xiaomi |
| Model | 17T Pro |
| Status | Rumored |
| Announced | Not announced yet |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) · Nano-SIM + Nano-SIM, IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 3m for 30 min) 6M13 aluminium alloy, 330 N/mm frame rigidity, 321 N/mm device rigidity |
| Operating System | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.83 inches, 114.5 cm2 |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 68B colors |
| Pixel Density | ~447 ppi density |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass |
| Features | 144Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+ |
| Multitouch |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Colors | Black, Dark Purple, Dark Blue |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), aluminum frame, glass-fiber reinforced plastic back |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/3.0, 115mm (periscope telephoto), 1/2.76", 0.64µm, PDAF (10cm - ∞), OIS, 5x optical zoom 12 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Leica lens, Color spectrum sensor, Ultra HDR, HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 32 MP, f/2.2, 21mm (wide), 1/3.44", 0.64µm |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
100W wired, PD3.0, QC4 50W wireless |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The Xiaomi 17T Pro is coming soon in Bangladesh Market.
A. Xiaomi 17T Pro price in Bangladesh is expected to be BDT. about 150,000.
A. Yes, Xiaomi 17T Pro has a 7000mAh Battery with 100W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.