To know about the Xiaomi 17 Max price in Bangladesh (Exp, ৳1,30,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Xiaomi was Exp. 21 May 2026 released a new smartphone 17 Max in Bangladesh’s official market.
The latest update of Xiaomi 17 Max Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Xiaomi 17 Max with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Xiaomi 17 Max is expected to be launched in this country in May 2026.
| Name | Xiaomi 17 Max |
| Market Status | Rumored |
| Price | BDT. 1,30,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 21 May 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 512GB |
Xiaomi 17 Max price in Bangladesh is expected to be BDT. about 1,30,000. This is an 12GB of RAM and 512GB of internal storage base variant of Xiaomi 17 Max which is expected to be available in Black, Blue, and White colors variants online stores and Xiaomi showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Xiaomi |
| Model | 17 Max |
| Status | Rumored |
| Announced | Not announced yet |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time), IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Operating System | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Size | 6.9 inches, 116.6 cm2 |
| Resolution | 1200 x 2608 pixels, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | ~416 ppi density |
| Features | 2160Hz PWM, 120Hz, Dolby Vision, HDR Vivid, HDR10+, 3500 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Colors | Black, Blue, White |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| Internal Storage | 512GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
200 MP, f/1.7, (wide), 1/1.4", dual pixel PDAF, OIS 50 MP, 70mm (periscope telephoto), 1/1.95", PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.4, 17mm, 102˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm |
| Autofocus | |
| Flash | Dual-LED dual-tone flash |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Leica lens, HDR, panorama |
| Video Resolution | 8K@30fps |
| Resolution | 50 MP, f/2.2, 21mm (wide), 1/2.88", 0.61µm, PDAF |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio Snapdragon sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 8000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
100W wired, PD3.0, QC3+, 100W PPS 50W wireless 22.5W reverse wireless 22.5W reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The Xiaomi 17 Max is coming soon in Bangladesh Market.
A. Xiaomi 17 Max price in Bangladesh is expected to be BDT. about 1,30,000.
A. Yes, Xiaomi 17 Max has a 8000mAh Battery with 100W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.