To know about the Vivo Y6 price in Bangladesh (Exp, ৳35,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Vivo was Exp. 23 Apr 2026 released a new smartphone Y6 in Bangladesh’s official market.
The latest update of Vivo Y6 Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Vivo Y6 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Vivo Y6 is expected to be launched in this country in Apr 2026.
| Name | Vivo Y6 |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 35,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 23 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |
Vivo Y6 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 35,000. This is an 8GB of RAM and 128GB of internal storage base variant of Vivo Y6 which is expected to be available in Black, Silver, and Gold colors variants online stores and Vivo showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Vivo |
| Model | Y6 |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 23 Apr 2026 |
| Released | Exp. 23 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Operating System | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.75 inches, 111.4 cm2 |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio |
| Pixel Density | ~256 ppi density |
| Touch Screen | ~85.3% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz, 1000 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 166.6 x 78.4 x 8.4 mm (6.56 x 3.09 x 0.33 in) |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Colors | Black, Silver, Gold |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Internal Storage | 128GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution | 50 MP, f/2.2, (wide) |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 8 MP, f/2.1, (wide) |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX Adaptive |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7200 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
44W wired Reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Vivo Y6 is coming soon in Bangladesh Market.
A. Vivo Y6 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 35,000.
A. Yes, Vivo Y6 has a 7200mAh Battery with 44W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.