To know about the Vivo Y31 Pro price in Bangladesh (৳32,500) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Vivo was 13 Sep 2025 released a new smartphone Y31 Pro in Bangladesh’s Unofficial market.
| Pros | Cons |
| ✅ Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) chipset | ❌Missing NFC |
| ✅ Display Type IPS LCD | ❌Missing 3.5mm jack |
| ✅ Fingerprint (Side-mounted) | |
| ✅ 6500 mAh battery with 44W Fast Charging |
The Vivo released a new smartphone Y31 Pro. It is a mid-range smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 15, Funtouch 15 operating system. The device sports a 6.72″ inch IPS LCD capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio aspect and a density of ~393 PPI. The phone comes with a 50+2 MP Dual primary camera with LED flash and a 8 MP selfie camera. You can record videos at 4k resolution and @30fps. The Vivo Y31 Pro has 8GB RAM and 128GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (4×2.5 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) processor with a Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) chipset. Connectivity options include, 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, Bluetooth 5.4, A2DP, LE, USB Type-C 2.0, dual-band, etc. This phone comes with a non-removable Li-Ion (Lithium Ion) 6500 mAh battery with 44W Fast Charging. Are you looking for the latest Vivo phones? Then visit Vivo Phones.
| Name | Vivo Y31 Pro |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 32,500 (Unofficial) |
| Launch Date | 13 Sep 2025 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |
Vivo Y31 Pro Unofficial price in Bangladesh starting at BDT. 32,500. The Vivo Y31 Pro is available in Dreamy White, and Mocha Brown color variants in online stores and Vivo showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Vivo |
| Model | Y31 Pro |
| Status | Available |
| Price | Unofficial (8GB+128GB) IND ৳32,500 | (8GB+256GB) IND ৳35,500 |
| Announced | 13 Sep 2025 |
| Released | 13 Sep 2025 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP64 dust tight and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Operating System | Android 15, Funtouch 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.72 inches, 108.8 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~393 ppi density |
| Touch Screen | ~86.0% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz, 960Hz PWM, 1050 nits (HBM) |
| Multitouch |
| Dimensions | 165.7 x 76.3 x 8.1 mm (6.52 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 204 g or 208 g (7.20 oz) |
| Colors | Dreamy White, Mocha Brown |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Internal Storage | 128/256GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4 |
| Autofocus | |
| Flash | Ring-LED flash |
| Features | Panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 8 MP, (wide) |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 6500 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
44W wired, 50% in 40 min Reverse wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. Yes, currently Vivo Y31 Pro is Unofficially available in Bangladesh.
A. Vivo Y31 Pro price in Bangladesh is Tk. 32,500 (Unofficial).
A. Yes, Vivo Y31 Pro has a 6500mAh Battery with 44W fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.