To know about the Sony Xperia 1 VIII price in Bangladesh (Exp, ৳1,80,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Sony was Exp. 13 May 2026 released a new smartphone Xperia 1 VIII in Bangladesh’s official market.
The latest update of Sony Xperia 1 VIII Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Sony Xperia 1 VIII with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Sony Xperia 1 VIII is expected to be launched in this country in May 2026.
| Name | Sony Xperia 1 VIII |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 1,80,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 13 May 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Sony Xperia 1 VIII price in Bangladesh is expected to be BDT. about 1,80,000. This is an 12GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Sony Xperia 1 VIII which is expected to be available in Graphite Black, Iolite Silver, Garnet Red, and Gold colors variants online stores and Sony showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Sony |
| Model | Xperia 1 VIII |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 13 May 2026 |
| Released | Exp. 13 May 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM, IP65/IP68 dust tight and water resistant (low pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Operating System | Android 16, up to 5 major Android upgrades |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| Display Type | LTPO OLED |
| Size | 6.5 inches, 103.7 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~396 ppi density |
| Touch Screen | ~86.5% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Features | 120Hz, HDR BT.2020 |
| Multitouch |
| Dimensions | 162 x 74 x 8.3 mm (6.38 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Colors | Graphite Black, Iolite Silver, Garnet Red, Gold |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
48 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.35", 1.12µm, dual pixel PDAF, OIS 48 MP, f/2.8, 70mm (periscope telephoto), 1/1.56", 1.0µm, dual-pixel PDAF (15cm - ∞), OIS, 2.9x optical zoom 48 MP, f/2.0, 16mm (ultrawide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, color spectrum sensor, panorama, HDR, eye tracking |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 12 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.9", 1.22µm |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Hi-Res & Hi-Res wireless audio Dynamic vibration system Snapdragon Sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE Audio, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| USB Type-C |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass Native Sony Alpha camera support |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
30W wired, PD3.0, PPS, 50% in 30 min 15W wireless Reverse wireless |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | Japan |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Sony Xperia 1 VIII is coming soon in Bangladesh Market.
A. Sony Xperia 1 VIII price in Bangladesh is expected to be BDT. about 1,80,000.
A. Yes, Sony Xperia 1 VIII has a 5000mAh Battery with 30W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.