To know about the Realme Narzo Power price in Bangladesh (৳36,000) specifications and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Realme was 05 Mar 2026 released a new smartphone Narzo Power in Bangladesh’s Unofficial market.
| Pros | Cons |
| ✅ Mediatek Dimensity 7400 Turbo (4 nm) chipset | ❌Missing FM Radio |
| ✅ Display Type AMOLED | ❌Missing NFC |
| ✅ Fingerprint (Under display) | |
| ✅ 10001 mAh battery with 80W Fast Charging |
The Realme released a new smartphone Narzo Power. It is a mid-range smartphone that offers a lot of amazing features. It runs with the Android 16, up to 3 major Android upgrades, Realme UI 7.0 operating system. The device sports a 6.8″ inch AMOLED capacitive touchscreen display having a screen resolution of 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio aspect and a density of ~453 PPI. The phone comes with a 50+8 MP Dual primary camera with LED flash and a 16 MP selfie camera. You can record videos at 4K resolution and @30fps. The Realme Narzo Power has 8GB RAM and 128GB of inbuilt storage options.
The phone is powered by an Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) processor with a Mediatek Dimensity 7400 Ultra (4 nm) chipset. Connectivity options include 5G, LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS, Bluetooth 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, USB Type-C 2.0, dual-band, etc. This phone comes with a non-removable Li-Ion (Lithium Ion) 10001 mAh battery with 80W Fast Charging. Are you looking for the latest Realme phones? Then visit Realme Phones.
| Name | Realme Narzo Power |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 36,000 (Unofficial) |
| Launch Date | 05 Mar 2026 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |
Realme Narzo Power price in Bangladesh starting at BDT. 36,000 (Unofficial). The Realme Narzo Power is available in Titan Silver and Titan Blue colors variants in online stores and Realme showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Realme |
| Model | Narzo Power |
| Status | Available |
| Price | Unofficial (8GB+128GB) IND ৳36,000 |
| Announced | 05 Mar 2026 |
| Released | 05 Mar 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min), MIL-STD-810H compliant*, * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Operating System | Android 16, up to 3 major Android upgrades, Realme UI 7.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Ultra (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.8 inches, 112.8 cm2 |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~453 ppi |
| Touch Screen | ~91.2% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Features | 144Hz, HDR10+, PWM, 600 nits (typ), 1800 nits (HBM), 6500 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 162.3 x 76.2 x 9.1 mm (6.39 x 3.00 x 0.36 in) |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Colors | Titan Silver, Titan Blue |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, plastic back |
| Internal Storage | 128GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Color spectrum sensor, HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 16 MP, f/2.4, (wide) |
| Features | Panorama |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 10001 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
80W wired, 55W PPS, 13.5W PD/QC, 50% in 36 min 27W reverse wired Bypass charging |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. Yes, currently Realme Narzo Power is Unofficially available in Bangladesh.
A. Realme Narzo Power price in Bangladesh is Tk. 36,000 (Unofficial).
A. Yes, Realme Narzo Power has a 10001mAh Battery with 80W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.