To know about the Oppo Find X9s price in Bangladesh (Exp, ৳90,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Oppo was Exp. 21 Apr 2026 released a new smartphone Find X9s in Bangladesh’s official market.
The latest update of Oppo Find X9s Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Oppo Find X9s with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Oppo Find X9s is expected to be launched in this country in Apr 2026.
| Name | Oppo Find X9s |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 90,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 21 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Oppo Find X9s price in Bangladesh is expected to be BDT. about 90,000. This is an 12GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Oppo Find X9s which is expected to be available in Midnight Grey, Lavender Sky, and Sunset Orange colors variants online stores and Oppo showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Oppo |
| Model | Find X9s |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 21 Apr 2026 |
| Released | Exp. 21 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 GSM 900 / 1800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 1, 3, 5, 8, 40 |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 75, 77, 78 SA/NSA 1, 3, 5, 8, 40 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time), IP66/IP68/IP69 dust tight and water resistant |
| Operating System | Android 16, ColorOS 16.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G925 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.59 inches, 105.6 cm2 |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~460 ppi density |
| Touch Screen | ~91.1% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Features | 120Hz, 800 nits (typ), 3600 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 156.9 x 73.9 x 7.9 mm (6.18 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| Colors | Midnight Grey, Lavender Sky, Sunset Orange |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 120˚ (ultrawide), PDAF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Master Mode, HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 32 MP, f/2.4, 90˚(wide) |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No (Type-C audio only) |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.1, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
| GPS | GPS (L1+L5), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), BDS (B1l+B1C+ B2a+B2b), GLONASS, NavIC |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint(under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7025 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 80W wired, 55W PPS, 13.5W PD |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The Oppo Find X9s is coming soon in Bangladesh Market.
A. Oppo Find X9s price in Bangladesh is expected to be BDT. about 90,000.
A. Yes, Oppo Find X9s has a 7025mAh Battery with 80W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.