To know about the Oppo Find X9s Pro price in Bangladesh (Exp, ৳1,10,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Oppo was Exp. 21 Apr 2026 released a new smartphone Find X9s Pro in Bangladesh’s official market.
The latest update of Oppo Find X9s Pro Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Oppo Find X9s Pro with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Oppo Find X9s Pro is expected to be launched in this country in Apr 2026.
| Name | Oppo Find X9s Pro |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 1,10,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 21 Apr 2026 |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |
Oppo Find X9s Pro price in Bangladesh is expected to be BDT. about 1,10,000. This is an 12GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Oppo Find X9s Pro which is expected to be available in Wind Rider Blue (Green), Energetic Orange, Native Titanium, and Free White Glacier colors variants online stores and Oppo showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Oppo |
| Model | Find X9s Pro |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 21 Apr 2026 |
| Released | Exp. 21 Apr 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 GSM 850 / 900 / 1800 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 LTE |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP66/IP68/IP69 dust tight and water resistant |
| Operating System | Android 16, ColorOS 16.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Immortalis-G925 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.32 inches, 97.9 cm2 |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~460 ppi density |
| Touch Screen | ~90.7% screen-to-body ratio |
| Display Protection |
Corning Gorilla Glass Victus 2 Ultra HDR image support |
| Features | 144Hz, 800 nits (typ), 1800 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 150.5 x 71.7 x 8.4 mm or 8.6 mm |
| Weight | 198 g or 200 g (7.05 oz) |
| Colors | Wind Rider Blue (Green), Energetic Orange, Native Titanium, Free White |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 12GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
200 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.4", 0.56µm, PDAF, OIS 200 MP, f/2.6, 65mm (telephoto), PDAF, OIS, 2.8x optical zoom 50 MP, f/2.0, 15mm, 120˚ (ultrawide), PDAF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Hasselblad Color Calibration, Hasselblad Ultra HD, XPAN, Master Mode, AI ID photo, HDR, panorama |
| Video Resolution | 8K@30fps |
| Resolution | 32 MP, f/2.4, 21mm (wide) |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.1, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), BDS (B1l+B1C+ B2a+B2b), GLONASS, NavIC |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint(under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7025 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 80W wired, 50W wireless, UFCS |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The Oppo Find X9s Pro is coming soon to Bangladesh Market.
A. Oppo Find X9s Pro price in Bangladesh is expected to be BDT. about 1,10,000.
A. Yes, Oppo Find X9s Pro has a 7025mAh Battery with 80W Fast charging.
A. Yes, It supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.