To know about the Motorola Moto G56 price in Bangladesh (Exp, ৳35,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Motorola was Exp. 29 May 2025 released a new smartphone nubia Moto G56 in Bangladesh’s official market.
The latest update of Motorola Moto G56 Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Motorola Moto G56 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Motorola Moto G56 is expected to be launched in this country in 29 May 2025.
| Name | Motorola Moto G56 |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 35,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 29 May 2025 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |
Motorola Moto G56 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 35,000. This is an 8GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Motorola Moto G56 which is expected to be available in Pantone Black Oyster, Pantone Gray Mist, Pantone Dazzling Blue and Pantone Dill colors variants online stores and Motorola showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Motorola |
| Model | Moto G56 |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 29 May 2025 |
| Released | Exp. 29 May 2025 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - International HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - LATAM |
| 4G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 71 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 66 - LATAM |
| 5G Network |
1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 71, 75, 77, 78 SA/NSA - International 1, 2, 3, 5, 7, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA - LATAM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM, Nano-SIM + eSIM, Nano-SIM + Nano-SIM, IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Operating System | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7060 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~392 ppi density |
| Touch Screen | ~86.2% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 6 |
| Features | 120Hz |
| Multitouch |
| Dimensions | 165.8 x 76.3 x 8.4 mm (6.53 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Colors | Pantone Black Oyster, Pantone Gray Mist, Pantone Dazzling Blue, Pantone Dill |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
| Internal Storage | 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot), Up to 2 TB |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 12mm, 118˚ (ultrawide), 1.12µm |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 1080p @60fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 32 MP, f/2.2, (wide), 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5200 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 30W wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | USA |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Motorola Moto G56 is coming soon in Bangladesh Market.
A. Motorola Moto G56 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 35,000.
A. Yes, Motorola Moto G56 has a 5200mAh Battery with 30W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.