To know about the Motorola Moto G17 price in Bangladesh (Exp, ৳25,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Motorola was Exp. 29 Jan 2026 released a new smartphone Moto G17 in Bangladesh’s official market.
The latest update of Motorola Moto G17 Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Motorola Moto G17 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Motorola Moto G17 is expected to be launched in this country in Jan 2026.
| Name | Motorola Moto G17 |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 25,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 29 Jan 2026 |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 128GB |
Motorola Moto G17 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 25,000. This is an 4GB of RAM and 128GB of internal storage base variant of Motorola Moto G17 which is expected to be available in Pantone: Bordeaux, Alaskan Blue, and Evening Blue colors variants online stores and Motorola showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Motorola |
| Model | Moto G17 |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 29 Jan 2026 |
| Released | Exp. 29 Jan 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Operating System | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Extreme (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~392 ppi density |
| Touch Screen | ~86.6% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 3, Mohs level 5 |
| Features | 800 nits (typ), 1050 nits (HBM) |
| Multitouch |
| Dimensions | 165.7 x 76 x 8.2 mm (6.52 x 2.99 x 0.32 in) |
| Weight | 189.9 g (6.67 oz) |
| Colors | Pantone: Bordeaux, Alaskan Blue, Evening Blue |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, silicone polymer back (eco leather) |
| Internal Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM (Memory) | 4GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 5 MP, f/2.2, 19mm (ultrawide), 1/5.0", 1.12µm |
| Autofocus | |
| Flash | Dual-LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 32 MP, f/2.2, 22mm (wide), 1/3.1", 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5200mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 18W wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | USA |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Motorola Moto G17 is coming soon to Bangladesh Market.
A. Motorola Moto G17 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 25,000.
A. Yes, Motorola Moto G17 has a 5200mAh Battery with 18W Fast charging.
A. No, It does not supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.