To know about the Motorola Moto G100S price in Bangladesh (Exp, ৳21,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Motorola was Exp. 03 Nov 2025 released a new smartphone Moto G100S in Bangladesh’s official market.
The latest update of Motorola Moto G100S Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Motorola Moto G100S with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Motorola Moto G100S is expected to be launched in this country in Nov 2025.
| Name | Motorola Moto G100S |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 21,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 03 Nov 2025 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |
Motorola Moto G100S price in Bangladesh is expected to be BDT. about 21,000. This is an 8GB of RAM and 128GB of internal storage base variant of Motorola Moto G100S which is expected to be available in Black, and Blue colors variants online stores and Motorola showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Motorola |
| Model | Moto G100S |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 03 Nov 2025 |
| Released | Exp. 03 Nov 2025 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP64 dust tight and water resistant (water splashes) GJB 150A-2009 certified* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Operating System | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm SM6435-AA Snapdragon 6s Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~392 ppi density |
| Touch Screen | ~85.8% screen-to-body ratio |
| Features | 120Hz, 1050 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 166.2 x 76.5 x 8.6 mm (6.54 x 3.01 x 0.34 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Colors | Black, Blue |
| Build | Glass front, plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
| Internal Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.9 (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video Resolution | 1440p @30fps, 2560×1440 pixels |
| Resolution | 8 MP, f/2.2, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 1440p @30fps, 2560×1440 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 30W wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | USA |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Motorola Moto G100S is coming soon in Bangladesh Market.
A. Motorola Moto G100S price in Bangladesh is expected to be BDT. about 21,000.
A. Yes, Motorola Moto G100S has a 7000mAh Battery with 30W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.