To know about the Motorola Moto G06 price in Bangladesh (Exp, ৳14,500) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Motorola was Exp. 05 Sep 2025 released a new smartphone Moto G06 in Bangladesh’s official market.
The latest update of Motorola Moto G06 Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Motorola Moto G06 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Motorola Moto G06 is expected to be launched in this country in Sep 2025.
| Name | Motorola Moto G06 |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 14,500 (Exp) |
| Release Date | Exp. 05 Sep 2025 |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 64GB |
Motorola Moto G06 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 14,500. This is an 4GB of RAM and 64GB of internal storage base variant of Motorola Moto G06 which is expected to be available in Pantone: Arabesque, Tapestry, Tendril colors variants online stores and Motorola showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Motorola |
| Model | Moto G06 |
| Status | Coming Soon |
| Announced | Sep 2025 |
| Released | Exp. 05 Sep 2025 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - Europe |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Operating System | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.88 inches, 112.4 cm2 |
| Resolution | 720 x 1640 pixels |
| Pixel Density | ~260 ppi density |
| Touch Screen | ~84.6% screen-to-body ratio |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 3, Mohs level 4 |
| Features | 120Hz |
| Multitouch |
| Dimensions | 171.4 x 77.5 x 8.3 mm (6.75 x 3.05 x 0.33 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| Colors | Pantone: Arabesque, Tapestry, Tendril |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, silicone polymer back (eco leather) |
| Internal Storage | 64GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM (Memory) | 4GB |
| USB OTG Support |
| Resolution | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 8 MP, f/2.1, (wide), 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5200 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 10W wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | USA |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Motorola Moto G06 is coming soon to Bangladesh Market.
A. Motorola Moto G06 price in Bangladesh is expected to be BDT. about 14,500.
A. Yes, Motorola Moto G06 has a 5200mAh Battery with 10W Fast charging.
A. No, It does not supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.