The latest update of Linnex ORKO 20 Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Linnex ORKO 20 with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. The phone was launched in this country in 03 Mar 2025.
| Name | Linnex ORKO 20 |
| Market Status | Available |
| Price | BDT. 1,299 (Official) |
| Launch Date | 03 Mar 2025 |
| Updated On | 06 May 2026 |
Linnex ORKO 20 price in Bangladesh is starting at BDT. 1,299. The Phone is available in Black, Deep Blue+Black, and Sea Blue+Black Colors in various online stores and Linnex showrooms in Bangladesh.
“You want to visit our Facebook page click here
| Device Type | Feature Phone |
| Brand Mobile Phone Brand | Linnex |
| Model | ORKO 20 |
| Status | Available |
| Price | Official ৳1,299 |
| Announced | 03 Mar 2025 |
| Released | 05 Mar 2025 |
| Technology | GSM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Dual SIM |
| Dimensions | 126.5×53.3×14.3 mm |
| Weight | - |
| Colors | Black, Deep Blue+Black, Sea Blue+Black |
| Display Type | LCD |
| Size | 2.4 inches (6.096 cm) |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
| Multitouch |
| Operating System | Feature phone |
| Chipset | SC6531E |
| Resolution | 0.08 MP |
| Autofocus | |
| Video Resolution | No |
| Internal Storage | 32MB |
| RAM (Memory) | 32MB |
| USB OTG Support |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | microUSB 2.0 |
| USB Type-C |
| Messaging | SMS |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 2500 mAh |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | |
| Placement | Removable |
| Made by | Bangladesh |
| Fingerprint Sensor |