To know about the Lenovo Legion Y70 (2026) price in Bangladesh (Exp, ৳65,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. Lenovo was Exp. May 2027 released a new smartphone Legion Y70 (2026) in Bangladesh’s official market.
The latest update of Lenovo Legion Y70 (2026) Price in Bangladesh 2026. Check full specs of Lenovo Legion Y70 (2026) with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. Lenovo Legion Y70 (2026) is expected to be launched in this country in May 2027.
| Name | Lenovo Legion Y70 (2026) |
| Market Status | Rumored |
| Price | BDT. 65,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. May 2027 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |
Lenovo Legion Y70 (2026) price in Bangladesh is expected to be BDT. about 65,000. This is an 8GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of Lenovo Legion Y70 (2026) which is expected to be available in Black, and White colors variants online stores and Lenovo showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | Lenovo |
| Model | Legion Y70 (2026) |
| Status | Rumored |
| Announced | Not announced yet |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time), IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.8m |
| Operating System | Android 16 |
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 829 |
| Display Type | LTPO OLED |
| Size | 6.8 inches, 113.5 cm2 |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~449 ppi density |
| Features | 144Hz, HDR10+, Dolby Vision, 7000 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Colors | Black, White |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8 (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide), 1/3.1", AF Auxiliary lens |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | HDR, panorama, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Video Resolution | 8K@30fps |
| Resolution | 32 MP, 22mm (wide) |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 8000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
90W wired Bypass charging |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The Lenovo Legion Y70 (2026) is coming soon in Bangladesh Market.
A. Lenovo Legion Y70 (2026) price in Bangladesh is expected to be BDT. about 65,000.
A. Yes, Lenovo Legion Y70 (2026) has a 8000mAh Battery with 90W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.