To know about the itel A100 Pro price in Bangladesh (Exp, ৳12,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. itel was Exp. 20 May 2026 released a new smartphone A100 Pro in Bangladesh’s official market.
The latest update of itel A100 Pro Price in Bangladesh 2026. Check full specs of itel A100 Pro with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. itel A100 Pro is expected to be launched in this country in May 2026.
| Name | itel A100 Pro |
| Market Status | Upcoming |
| Price | BDT. 12,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. 20 May 2026 |
| Variant | RAM: 3GB + ROM: 64GB |
itel A100 Pro price in Bangladesh is expected to be BDT. about 12,000. This is an 3GB of RAM and 64GB of internal storage base variant of itel A100 Pro which is expected to be available in Comet Orange, Natural Black, and Cloud White colors variants online stores and itel showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | itel |
| Model | A100 Pro |
| Status | Coming Soon |
| Announced | 20 May 2026 |
| Released | Exp. 20 May 2026 |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions Drop resistant up to 1.2m |
| Operating System | Android 15 |
| Chipset | Unisoc T7100 |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| GPU | PowerVR GE8322 |
| Display Type | IPS LCD |
| Size | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio |
| Pixel Density | ~269 ppi density |
| Features | 90Hz, 400 nits |
| Multitouch |
| Dimensions | 8.5 mm thickness |
| Weight | - |
| Colors | Comet Orange, Natural Black, Cloud White |
| Build | - |
| Internal Storage | 64GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| RAM (Memory) | 3GB |
| USB OTG Support |
| Resolution | 8 MP |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Video Resolution | 1080p @30fps, 1920×1080 pixels |
| Resolution | 5 MP |
| Video Resolution | 720p @30fps, 1280×720 pixels |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging | 10W wired |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Side-mounted |
A. No, The itel A100 Pro is coming soon in Bangladesh Market.
A. itel A100 Pro price in Bangladesh is expected to be BDT. about 12,000.
A. Yes, itel A100 Pro has a 5000mAh Battery with 10W Fast charging.
A. No, It does not supports the 5G network. But It also supports 2G, 3G, and 4G networks.