To know about the iQOO 16Rprice in Bangladesh (Exp, ৳70,000) specifications, and official and unofficial BD prices. Here we will provide this phone’s official image, full specification, official and unofficial update price in Bangladesh, Launch Date, Reviews, Colors, Variants, RAM, Internal Storage, Performance, buying guide, features, and every single feature rating, and also give important news and information. If you want to compare this phone to other phones. iQOO was Exp. Apr 2027 released a new smartphone 16R in Bangladesh’s official market.
The latest update of iQOO 16R Price in Bangladesh 2026. Check full specs of iQOO 16R with its features, reviews, comparison, Unofficial Price, Official Price, Expedited Price, Mobile BD Price, and this product every best single feature ratings, etc. iQOO 16R is expected to be launched in this country in Apr 2027.
| Name | iQOO 16R |
| Market Status | Rumored |
| Price | BDT. 70,000 (Exp) |
| Release Date | Exp. Apr 2027 |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |
iQOO 16R price in Bangladesh is expected to be BDT. about 70,000. This is an 8GB of RAM and 256GB of internal storage base variant of iQOO 16R which is expected to be available in Dark Knight, and Triumph Silver colors variants online stores and iQOO showrooms in Bangladesh.
| Device Type | Smartphone |
| Brand Mobile Phone Brand | iQOO |
| Model | 16R |
| Status | Rumored |
| Announced | Not announced yet |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 43, 48, 71 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 18, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 75, 71, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | |
| EDGE | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM, IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Operating System | Android 16, up to 4 major Android upgrades, OriginOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 829 |
| Display Type | AMOLED |
| Size | 6.59 inches, 106.1 cm2 |
| Resolution | 260 x 2750 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | ~459 ppi density |
| Touch Screen | ~90.5% screen-to-body ratio |
| Features | 144Hz, HDR10+, 4320Hz PWM, 5000 nits (peak) |
| Multitouch |
| Dimensions | 157.6 x 74.4 x 7.9 mm (6.20 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 202 g or 206 g (7.13 oz) |
| Colors | Dark Knight, Triumph Silver |
| Build | Glass front, glass back or fiber-reinforced plastic back, aluminum alloy frame |
| Internal Storage | 256GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
| RAM (Memory) | 8GB |
| USB OTG Support |
| Resolution |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0" |
| Autofocus | |
| Flash | LED flash |
| Features | Color spectrum sensor, HDR, panorama |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| Resolution | 32 MP, f/2.2, (wide) |
| Video Resolution | 4K@30fps |
| FM Radio | |
| Loudspeaker | |
| Ring Tones | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS, GALILEO, QZSS, GLONASS, NavIC |
| Infrared | |
| Wi-fi Hotspot | |
| NFC | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| USB Type-C |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java Support |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7600 mAh |
| Wireless Charging | |
| Charging |
100W wired Reverse wired Bypass charging |
| Quick Charging | |
| Placement | Non-removable |
| Made by | China |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | Under display |
A. No, The iQOO 16R is coming soon in Bangladesh Market.
A. iQOO 16R price in Bangladesh is expected to be BDT. about 70,000.
A. Yes, iQOO 16R has a 7600mAh Battery with 100W Fast charging.
A. Yes, It support the 5G network. But It supports 2G, 3G, and 4G networks.